Üniversitelerde okutulan güzel sanatlar müzik dersi programının incelenmesi
Studying the fine arts music curriculum taught in universities
  1. Tez No: 422
  2. Yazar: FERDA GÜRGAN
  3. Danışmanlar: SAADETTİN ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 1986
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET U!\İIUERSITELERDE OKUTULAN GÜZEL SANATLAR MUZIK PROGRAMININ İNCELENMESİ Yüksek Lisans Tezi Ferda Gürgân Şubat 1981 GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Günümüzdeki eğitim kavramında, eğitim uygulamalarında, sanat eğitimi ve onun ana boyutlarından biri Dİarak müzik eğitiminin, giderek önemi artmaktadır. Bu derslere örgün eğitim programlarında daha yaygın bir şekilde yer verilmeye çalışıldığı görülmektedir. 19B1 yılında kabul edilen 25^+7 sayılı Yükseköğretim Kanunu ile yükseköğretim kurumlarında,“güzel sanat dallarından birinin zorunlu ders olarak programlanıp uygulanması”gerekli görülmüştür. Bu araştırmada“Üniversitelerde okutulan Güzel Sanatlar Müzik der si programının incelenmesi”amaçlanarak bu ders programının geliş tirilmesine yönelik önerilerde bulunulmuştur. Anketler yükseköğretim kurumları olarak, Ankara 'daki Üniver sitelerin (Gazi Üniversitesi, Ankara Üniversitesi, Hacettepe Üni versitesi) Eğitim Fakülteleri öğrencilerine uygulanmıştır. Anket sonucunda elde edilen bulgulara göre; Üniversitelerde okutulmakta olan Güzel Sanatlar Müzik dersinin, belirlenen temel amaç ve ilkeler doğrultusunda gerçekleştirilemediği, öğrencilerin, bu dersi üniversitelerinin sağladığı imkanlar dahilinde değişik biçimde ve ortamda okumakta oldukları saptanmıştır. İVAraştırma,“öğrenci yetiştirmede birlik sağlamak ve çağdaş bilgi, beceri, tutum, anlayış ve yaklaşımlarla donanık bireylerin yetişmesi”sağlanabilir düşüncesinden hareket edilerek; Güzel Sa natlar Müzik dersi programının daha işlevsel bir duruma getirile rek en kısa zamanda bilimsel yöntemlere dayalı olarak bu ders prog ramının yapılması gereğini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT STUDYING THE FINE ARTS MUSIC CURRICULUM TAUGHT IN UNIVERSITIES Master Thesis Ferda Gürgân February I960 SCIENCE INSTITUTE DF GAZI UNIVERSITY In the concept of education today, and in the practices of education, art education and one nf its main branches, music education, are increasingly becoming important. It seems that these curriculutns have been tried to be given much more importance in the formal educational programs. Programing and applying one of the branches of fine art as a compulsory curriculum was considered to be- necessary in higher educational institutions, in accordance with the law passed in 1981, the number of which is 2547. In this study, it was intended to examine the fine arts music program taught in universities and suggestions were made for the improvement of this curriculum. Questionnaires were completed by the student in the educational faculties, higher education institutions, of Gazi University, Ankara university and Hacettepe University, located in Ankara. According to the findings obtained from the questionnaire, it was established that fine arts music curriculum given in universities was not realized in the direction of basic objectives and principles that were determined and that the students were trained in this l/İsubject in different farms and surroundings within the possibilities provided by universities. Considering that individuals' training can be provided with contemporary knowledge, skill, attitude, comprehension and approaches to provide the unity in training students, this study brings about the necessity of making this curriculum in a very short time depending on the scientific methods and making the fine arts music curriculum more functional. VII