Döşeme kaplama sistemlerinin gömülü karbon açısından değerlendirilmesi
Evaluation of floor covering systems in terms of embodied carbon
- Tez No: 985325
- Danışmanlar: PROF. DR. NEŞE BOZKURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Sanayi devrimi sonrası kentlerde artan kontrolsüz büyümeye bağlı nüfus artışı; çarpık kentleşme, hava, toprak, su kirliliği gibi birçok problemi beraberinde getirmiştir. Bu problemlerin ana kaynağı fosil yakıt tüketimindeki artışla birlikte CO2 emisyonu ve sera gazı artışlarıdır. Atmosferdeki sera gazı yoğunluğunun artması, küresel iklim değişikliğinin temel nedenlerinden biridir. İnsan faaliyetlerinin çevresel etkilerinin ölçülmesi, önlemler alınması gerekmektedir. Bu bağlamda, yaşam döngüsü değerlendirmesi (YYD) yöntemi, ürün ve hizmetlerin çevresel etkilerinin beşikten mezara analiz edilmesine olanak sağlayan önemli bir yöntemdir. Bu yöntemle sera gazı emisyonları ölçülerek ürünlerin karbon ayak izi hesaplanabilmektedir. Yapı sektörü, yüksek karbon ayak izine sahip sektörlerden biridir. Yapıların inşası, işletilmesi ve yıkımı süreçlerinde doğrudan ve dolaylı olarak önemli miktarda sera gazı emisyonu gerçekleşmektedir. Bu nedenle, yapı malzemelerinin çevresel etkilerinin analiz edilmesi ve karbon emisyonu düşük malzemelerin tercih edilmesi, sürdürülebilir yapılaşmanın temel stratejilerinden biri olmalıdır. Bu çalışmada, beşikten kapıya sistem sınırı içerisinde döşeme kaplama sistemlerinin gömülü karbon değerleri karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Yapı sektöründe yaygın olarak kullanılan döşeme kaplama malzemeleri alt katmanlarıyla birlikte araştırılmıştır. Sistemlerde bulunan malzemelerin gömülü karbon değerleri çevresel ürün beyannamelerinden tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda, benzer özelliklere sahip malzemelerin oluşturduğu döşeme kaplama sistemlerinin gömülü karbon değerleri arasında büyük farklar olduğu ve doğru malzeme seçimiyle proje bütününde gömülü karbon değerinin azaltılabildiği tespit edilmiştir. Bu çalışma ile yapı sektöründe malzeme odaklı gömülü karbon değerlendirmesi açısından literatüre katkı sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The rapid and uncontrolled urban growth following the Industrial Revolution has led to several problems, including irregular urbanization and air, soil, and water pollution. The main cause of these problems is the increase in fossil fuel consumption, which results in higher CO₂ emissions and greenhouse gas concentrations. The rising concentration of greenhouse gases in the atmosphere is one of the primary drivers of global climate change. Therefore, it is essential to measure and mitigate the environmental impacts of human activities. In this context, the Life Cycle Assessment (LCA) method provides an important framework for analyzing the environmental impacts of products and services from cradle to grave. Through this method, greenhouse gas emissions can be quantified, and the carbon footprint of products can be calculated. The construction sector is among the industries with the highest carbon footprint. Significant greenhouse gas emissions occur directly and indirectly during the construction, operation, and demolition stages of buildings. Therefore, analyzing the environmental impacts of building materials and selecting those with lower carbon emissions should be one of the fundamental strategies for sustainable construction. In this study, the embodied carbon values of floor covering systems were comparatively analyzed within the cradle-to-gate system boundary. Commonly used floor covering materials and their sublayers in the construction sector were examined. The embodied carbon values of materials were determined based on Environmental Product Declarations (EPDs). The results indicated significant differences in embodied carbon among floor systems with similar properties and showed that appropriate material selection can effectively reduce the total embodied carbon of a project. This study contributes to the literature by emphasizing material based embodied carbon assessment in the construction sector.