Çevresel kirleticilerden nonilfenolün testisler üzerine olumsuz etkisinin ortaya konması ve çinko nanopartiküllerinin tedavi edici etkinliğinin belirlenmesi
Determination of the adverse effect of nonylphenol, an environmental pollutant, on testicles and determination of the therapeutic effectiveness of zinc nanoparticles
- Tez No: 985507
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERKAN ALİ AKARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dölerme ve Suni Tohumlama Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmada, çevresel bir endokrin bozucu olan nonilfenolün (NP) erkek ratların testis dokusu üzerindeki etkilerinin belirlenmesi ve bu etkilere karşı çinko oksit (ZnO) nanopartiküllerinin olası koruyucu ve tedavi edici etkilerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Materyal ve Metot: Çalışmada her grupta 7 adet olmak üzere toplam 35 adet erkek Sprague Dawley cinsi rat kullanılmıştır. Hayvanlar sırasıyla kontrol, NP, ZnO, NP + ZnO 15 mg/kg ve NP + ZnO 30 mg/kg olmak üzere beş gruba ayrılmıştır. Ratlara 28 gün boyunca NP ve ZnO oral olarak uygulanmıştır. Uygulamaların sonunda ratların testis dokuları biyokimyasal ve histopatolojik analizler için alınmış, epididimis dokusu ise spermatolojik analizlerde kullanılmıştır. Bulgular: NP uygulanan grupta, sperm motilitesinde anlamlı azalma, anormal ve ölü sperm oranlarında artış belirlenmiştir. Testosteron düzeyleri ise NP grubunda kontrol grubuna kıyasla daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Buna ilaveten NP grubunda histopatolojik incelemelerde seminifer epitelde bozulma, germ hücre dökülmeleri, Claudin-11, Connexin-43, N-Cadherin ve Occludin ekspresyonlarında azalma görülmüştür. NP uygulamasının sonrasında uygulanan ZnO nanopartikülleri sperm motilitesinde iyileşme, anormal sperm oranında azalma ve testis histolojisinde kısmi düzelme sağlamıştır. TAS ve TOS değerlerinde gruplar arasında istatistiksel açıdan anlamlı bir farklılık bulunmamıştır. Sonuç: NP ratların testis dokusunda fonksiyon bozukluğuna neden olurken, ZnO nanopartiküllerinin ise bu etkileri kısmen dengeleyerek testiküler yapı ve fonksiyonun korunmasına katkıda bulunduğunu belirlenmiştir. ZnO nanopartiküllerinin uygun dozlarda kullanımı, çevresel toksinlere bağlı testiküler hasarın önlenmesi açısından potansiyel bir terapötik ajan olabileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Aim: This study aimed to investigate the potential protective effects of zinc oxide nanoparticles (ZnO) against testicular toxicity induced by nonylphenol (NP), an environmental endocrine disrupting chemical, in male rats at the biochemical, histopathological, immunohistochemical, and spermatological levels. Materials and Methods: A total of 35 male Sprague Dawley rats were used in the study, with 7 rats in each group. The animals were divided into five groups: control, NP, ZnO, NP + ZnO 15 mg/kg, and NP + ZnO 30 mg/kg. NP and ZnO were administered orally to the rats for 28 days. At the end of the administration period, the rats' testicular tissues were collected for biochemical and histopathological analysis, while the epididymal tissue was used for spermatological analysis. Results: A significant decrease in sperm motility and an increase in the rates of abnormal and dead sperm were observed in the NP group. Testosterone levels were higher in the NP group compared to the control group. Additionally, histopathological examinations in the NP group revealed deterioration of the seminiferous epithelium, germ cell shedding, and decreased expression of Claudin-11, Connexin-43, N-Cadherin, and Occludin. ZnO nanoparticles administered after NP administration improved sperm motility, reduced the proportion of abnormal sperm, and partially improved testicular histology. No statistically significant differences were found between the groups in TAS and TOS values. Conclusion: While NP causes dysfunction in the testicular tissue of rats, ZnO nanoparticles were found to partially offset these effects, contributing to the preservation of testicular structure and function. The use of ZnO nanoparticles at appropriate doses suggests that they may be a potential therapeutic agent for preventing testicular damage due to environmental toxins.