Laktasyon döneminde beslenme, anne sütü mikrobiyotası, bisfenol a ve nonilfenol düzeylerinin bebeklerin bağırsak mikrobiyotası ile ilişkisi
The relationship of nutrition in the lactation period, breast milk microbiota, bisphenol a, and nonylphenol levels with infant's gut microbiota
  1. Tez No: 838508
  2. Yazar: ÇAĞLA AYER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADVİYE GÜLÇİN SAĞDIÇOĞLU CELEP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 237
Özet
Bu araştırma laktasyon döneminde beslenme, olgun anne sütü mikrobiyotası, bisfenol A (BPA) ve nonilfenol (NP) düzeylerinin bebeklerin bağırsak mikrobiyotasına etkisini belirlemek amacıyla planlanmıştır. Anne-bebek çiftlerinin (n=35) tanımlayıcı özellikleri, beslenme alışkanlıkları, besin tüketim kayıtları sorgulanmış, bazı antropometrik ölçümleri, anne sütü ve bebek gaita örnekleri alınmıştır. Anne sütü BPA ve NP düzeyleri sıvı kromatografi tandem kütle spektrometresi ile, anne sütü ve bebek bağırsak mikrobiyotası kompozisyonu 16S rRNA (ribozomal Ribo Nükleik Asit) gen dizileme analizi ile belirlenmiştir. Ortalama BPA ve NP düzeyleri sırasıyla 0,49±0,10 ng/mL, 3,08±1,82 ng/mL'dir. BPA ile annenin folat alımı, tereyağ, margarin, tahıl tüketimi, NP ile E vitamini alımı, toplam yağ, bitkisel sıvı yağ tüketimi ilişkilidir. Anne sütü ve bebek bağırsak mikrobiyota bileşiminde Proteobacteria, Firmicutes, Actinobacteriota, Bacteriodata belirlenen baskın filumlardır. Anne sütü ve bebek bağırsak mikrobiyotası arasında Actinobacteriota, Campilobacterota yüksek korelasyon göstermiştir. Laktasyon döneminde beslenme ile anne sütü ve bebek bağırsak mikrobiyotası arasında çeşitli ilişkiler belirlenmiştir. Anne sütü mikrobiyotası ile Planctomycetota, Myxococcota, Firmicutes filumları, bebek bağırsak mikrobiyotası ile Acidobacteriota, Desulfobacterota filumları ve Gemmatimonadetes sınıfı yüksek derecede ilişkilidir. BPA ile anne sütü mikrobiyotasındaki Actinobacteriota, bebek bağırsak mikrobiyotasındaki Campilobacterota, Patescibacteria filumları, NP ile anne sütü mikrobiyotasındaki Chloroflexi filumu ilişkilidir. Sonuç olarak, laktasyon döneminde beslenme, anne sütünün içeriğine etki ederek hem mikrobiyotasını hem de BPA, NP gibi çevresel kirleticilerin düzeyini etkilemektedir. Laktasyon döneminde beslenme, anne sütünü şekillendirerek bebek bağırsak mikrobiyotasını belirlemektedir. Anne sütünün bebeklerin beslenmesinde vazgeçilemez bir besin olduğu bir kez daha gösterilmiştir. Bu çalışma laktasyon döneminde beslenme, anne sütü mikrobiyotası, BPA ve NP düzeyleri ile bebek bağırsak mikrobiyotasının ilişkisini birlikte değerlendiren ilk çalışmadır.
Özet (Çeviri)
This research was planned to determine effects of nutrition, mature breast milk (BM) microbiota, bisphenol A (BPA), nonylphenol (NP) levels on intestinal microbiota of infants during lactation period. Mother-infant dyads' (n=35) descriptive characteristics, nutritional habits, food consumption records were questioned, some anthropometric measurements, BM, infant stool samples were collected. BPA, NP levels of BM were determined by liquid chromatography-tandem mass spectrometry, composition of BM microbiota (BMM) and infant gut microbiota (IGM) was determined by 16S rRNA (ribosomal Ribo Nucleic Acid) gene sequencing analysis. Mean BPA and NP were 0.49±0.10 ng/mL, 3.08±1.82 ng/mL, respectively. BPA is associated with maternal folate intake, butter, margarine, grain consumption, NP is associated with vitamin E intake, total fat, vegetable oil consumption. Proteobacteria, Firmicutes, Actinobacteriota, Bacteriodata are dominant phyla determined in composition of BMM and IGM. Actinobacteriota, Campilobacterota showed high correlation between breast BMM and IGM. Various relationships have been determined between nutrition during lactation, BMM, and IGM. BMM is highly correlated with Planctomycetota, Myxococcota, Firmicutes, IGM is highly correlated with phyla Acidobacteriota and Desulfobacterota, class Gemmatimonadetes. BPA is associated with Actinobacteriota in BMM, Campilobacterota, Patescibacteria in IGM, NP is associated with Chloroflexi in BMM. In conclusion, nutrition during lactation affects both microbiota, levels of environmental pollutants such as BPA, NP by affecting content of breast milk. Nutrition during lactation shapes BM, determines IGM. It has been shown once again that BM is indispensable food for babies. This is first research to evaluate together relationship between nutrition during lactation, BM microbiota, BPA, NP levels, IGM.