Kızılçam (pinus brutia ten.) meşcerelerinde değişik sayıda ağaç içeren örnek alanlar ile bazı hacim elemanlarının kıyaslanması: antalya - serik yöresi örneği
Comparison of some volume components with sample plots containing different number of trees in brutian pine (pinus brutia ten.) stands: a case study of antalya- seri̇k region
  1. Tez No: 985520
  2. Yazar: ÖZGÜR CILIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ ÇATAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmada, Orman işletmesinin doğal durumun ortaya konulmasında önemli bir iş aşaması olan ağaç servetinin saptanmasında tek bir ağaçtan başlayarak 30 ağaca kadar değişik sayılarda ağaç içeren örnek alan büyüklüklerinde meşcere ağaç sayısı, meşcere göğüs yüzeyi ve meşcere hacim duyarlılığını belirlemektir. Bu amaçla. Antalya-Serik Orman İşletme Müdürlüğü'ne bağlı Gebiz ve Kırbaş Orman Şefliği yöresinde bir adet olmak üzere (her biri 4.2 ha) kızılçam (Pinus brutia Ten.) meşceresi seçilmiştir. Gebiz çalışma alanı doğal, aynı yaşlı tek tabakalı kızılçam meşceresi, Kırbaş çalışma alanı ise yapay gençleştirme yoluyla elde edilmiş bir kızılçam meşceresidir. Seçilen her bir çalışma alanında tüm saha ölçmesi de yapılmıştır. Bu amaçla her bir araştırma alanında 1-30 ağaç sayısında 30'ar adet örnek alan alınmıştır. Her bir örnek alanda örnek ağaç sayısına ait meşcere ağaç sayısı (ad/ha), meşcere göğüs yüzeyi (m2/ha) ve meşcere hacmi (m3/ha) tahminlerinin yansıtıldığı örnek alan büyüklüğü tek yönlü varyans ile ortaya konmaya çalışılmıştır. Örnek ağaç sayısının 18-19 olmasının yeterli olduğu tespit edilmiştir. Örnekleme hata yüzdesi m=%10 olması halinde meşcere ağaç sayısı, meşcere göğüs yüzeyi ve meşcere hacmi tahmini için alınacak örnek nokta sayıları da belirlenmiştir. Bazı araştırmalarda, araştırma ve uygulamada çalışanlar için 18-19 ağaçlık örnek alanların güvenle kullanılabileceği önerisinde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim of determining tree stock, a crucial step in determining the natural state of a forest management, was to determine the number of trees in a stand, starting from a single tree and up to 30, in sample plots containing varying numbers of trees. The aim was to determine the stand basal area and stand volume sensitivity. For this purpose, one Brutian pine (Pinus brutia Ten.) stand (each 4.2 ha) was selected from the Gebiz and Kırbaş Forest Directorates affiliated with the Antalya-Serik Forest Management Directorate. The Gebiz study area is a natural, even-aged, single-layered Brutian pine stand, and the Kırbaş study area is a reforested Brutian pine stand. All field measurements were also conducted in each selected study area. For this purpose, 30 sample plots, each containing 1-30 trees, were taken in each study area. For each sample plot, a one-way variance analysis was used to determine the sample area size, which reflects the estimates of the number of trees in the stand (N/ha), the basal area (m2/ha), and the volume (m3/ha). A sample area of 18-19 was determined to be sufficient. If the sampling error percentage was m=10%, the number of sample points to be used for estimating the number of trees in the stand, the basal area, and the volume were determined, respectively. Some studies have suggested that sample plots of 18-19 trees can be safely used for both research and practical applications.