Position measurement with scintillation detectors using artificial intelligence enhanced sparse readout systems
Yapay Zeka ile Geliştirilmiş Seyrek Okuma Sistemleri Kullanarak Sintilasyon Dedektörleri ile Konum Ölçümü
  1. Tez No: 985519
  2. Yazar: ESRA TAŞÇI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BORA IŞILDAK, DR. ÖĞR. ÜYESİ ONUR BUĞRA KOLCU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fizik Bilim Dalı
Özet
Yüksek enerjili parçacık fiziğinde, bir dedektör içindeki parçacıkların etkileşme konumunun fotodedektörler aracılığı ile tespiti, parçacıklar hakkında bilgi edinilmesini sağlar. Bu tespit için bazı geleneksel yöntemler vardır. Bu tez çalışmasında sintilasyon dedektörlerinde silikon fotoçoğaltıcı kullanımı ile konum ölçümü gerçekleştirildi. Öncelikle geleneksel bir yaklaşım olan Ağırlık Merkezi Yöntemi test edildi. Ardından bu geleneksel yöntemin dedektörlerin kenar bölgelerindeki zayıflığının iyileştirilmesi için bir Derin Sinir Ağı Modeli geliştirildi. Bu çalışma iyonlaştırıcı radyasyon ile etkileştiğinde ışık (sintilasyon) yayan bir sintilasyon dedektörü ile gerçekleştirildi. Seçilen BC-408 plastik sintilasyon dedektörü, bir kare blok olarak tasarlandı. Kare bloğun kenar bölgelerine elektrik sinyal çıktılarını okumak için dört silikon fotoçoğaltıcı, iki ayrı konfigürasyona yerleştirildi. Aynı kare blok üzerinde sekiz silikon fotoçoğaltıcının bloğun kenarlarında olduğu ek bir konfigürasyon daha tasarlandı. Tüm dedektör geometrisi Geant4 araç takımı kullanılarak simüle edildi ve dedektörlerin okuduğu sinyaller ROOT veri analizi çerçevesi ile analiz edildi. Parçacık olarak kozmik ışınlardan negatif müon seçildi. Müon parçacıkları, simülasyon aracılığıyla dedektör üzerinde birçok farklı (x, y) noktalarına doğru yönlendirilip çarptırıldı. Daha sonra, üretilen sinyallerden, müonların nereye çarptığını tahmin etmek için PyTorch kullanımı ile geliştirilen derin sinir ağı modeli eğitilip test edildi. Sonuçlar, Ağırlık Merkezi yöntemi ile kıyaslandığında Derin Sinir Ağı Modeli, x ve y etkileşme konumlarını tahmin etmede büyük bir gelişme sağladı.
Özet (Çeviri)
In high-energy particle physics, detecting the interaction position of particles within a detector using photodetectors provides information about the particles. There are several traditional methods for this detection. In this thesis study, position measurement was performed using silicon photomultipliers in scintillation detectors. Firstly, the traditional approach, the Center of Gravity Method, was tested. Then, a Deep Neural Network Model was developed to improve the weakness of this traditional method in the edge regions of the detectors. This study was performed using a scintillation detector that emits light (scintillation) when it interacts with ionizing radiation. The selected BC-408 plastic scintillation detector was designed as a square block. Four silicon photomultipliers were placed in two separate configurations on the edge regions of the block to read the electrical signal outputs. An additional configuration was designed on the same square block with eight silicon photomultipliers placed at the edges of the block. The entire detector geometry was simulated using the Geant4 toolkit, and the signals read by the detectors were analyzed using the ROOT data analysis framework. Negative muons from cosmic rays were selected as the particle. Muon particles were directed and hitted many different (x, y) positions on the detector via simulation. Subsequently, a deep neural network model developed using PyTorch was trained and tested to predict where the muons hit based on the generated signals. Compared to the Center of Gravity method, the Deep Neural Network Model showed significant improvement in predicting the x and y interaction positions.