Kamu kurumlarında çalışan spor elemanlarının çalışma ortamındaki yalnızlık duygusu ile yaşam doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
An examination of the relationship between the sense of loneliness in the workplace and life satisfaction among sports personnel working in public institutions
  1. Tez No: 985556
  2. Yazar: CEMALETTİN BAYTAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS ÖZTAŞYONAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Spor Yönetimi Bilim Dalı
Özet
ile yaşam doyumu arasındaki ilişkiyi inceleyerek bireysel ve kurumsal iyilik hallerini geliştirmeye yönelik öneriler sunmaktır. Çalışma, çalışanların psikolojik durumlarını anlamaya katkı sağlamak, spor sektöründeki duygusal-sosyal zorluklara çözüm odaklı stratejiler geliştirmeyi hedeflemektedir. Yöntem: Araştırma, Erzurum, Erzincan ve Ağrı illerindeki kamu kurumlarında görev yapan 182 erkek ve 122 kadın olmak üzere toplam 304 spor elemanının katılımıyla nicel yöntem kullanılarak yürütülmüştür. Gözlem açısından birbirine bağlı tarama modeli tercih edilmiştir. Veri toplama aracı olarak“Kişisel Bilgi Formu”,“İş Yaşamında Yalnızlık Ölçeği”ve“İş Doyum Ölçeği”kullanılmış; elde edilen veriler SPSS 20 programında analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırma sonucunda, kamu kurumlarında çalışan spor elemanlarında yalnızlık düzeyi arttıkça yaşam doyumu bileşenlerinin anlamlı biçimde azaldığı belirlenmiştir. Duygusal yoksunluk ve sosyal arkadaşlık, özellikle benlik, ilişki, sosyal çevre, iş doyumu üzerinde etkili olup, sosyal destek eksikliği çalışanların psikolojik iyi oluşunu olumsuz etkilemektedir. Bulgular, yalnızlık ile yaşam doyumu arasındaki ters yönlü ilişkiyi destekleyen önceki araştırmalarla paralellik göstermektedir. Sonuçlar: Elde edilen bulgular, yalnızlık düzeyinin artmasıyla yaşam doyumu bileşenlerinin anlamlı biçimde azaldığını göstermiştir. Duygusal yoksunluk, sosyal arkadaşlık alt boyutlarının özellikle benlik, ilişki, sosyal çevre, iş doyumu üzerinde etkili olduğu belirlenmiştir. Sosyal destek eksikliğinin çalışanların psikolojik iyi oluşunu olumsuz etkilediği görülmüş; durum benzer çalışmalarla paralellik göstermiştir Sonuçlar: Sonuçlar, yalnızlığın kamu kurumlarında çalışan spor elemanlarının yaşam doyumunu olumsuz etkileyen önemli bir psikososyal faktör olduğunu ortaya koymuştur. Sosyal destek aidiyet duygusunun güçlendirilmesi yaşam doyumunu artırmaktadır. Bu bağlamda, çalışanların sosyal ilişkilerini geliştiren, destekleyen kapsayıcı örgütsel politikaların benimsenmesi hem bireysel hem de kurumsal verimliliği artırıcı unsur olarak değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of research is to examine the relationship between loneliness and life satisfaction among sports personnel working in public institutions, and to develop recommendations to enhance both individual and organizational well-being. The study seeks to contribute to understanding employees' psychological states, to propose solution-oriented strategies addressing the emotional and social challenges faced by professionals in the sports sector. Method: This quantitative study was conducted with 304 sports personnel employed in public institutions across Erzurum, Erzincan, and Ağrı provinces, including 182 men and 122 women. A relational survey model was employed. Data were collected using a“Personal Information Form,”the“Workplace Loneliness Scale,”and the“Job Satisfaction Scale.”All data were analyzed using SPSS 20 software. Findings: The findings revealed that as the level of loneliness increased, the components of life satisfaction significantly decreased. Emotional deprivation and social companionship were found to have significant effects on self-perception, interpersonal relationships, social environment, and job satisfaction. A lack of social support negatively affected employees' psychological well-being, and these results were consistent with previous studies reporting an inverse relationship between loneliness and life satisfaction. Conclusions: The findings of the study revealed that as loneliness levels increased among sports personnel working in public institutions, all components of life satisfaction significantly decreased. Emotional deprivation and social companionship had notable effects especially on self-satisfaction, relationship satisfaction, social environment satisfaction, and job satisfaction. These results indicate that a lack of social support negatively influences employees' psychological well-being and are consistent with previous research emphasizing the inverse relationship between loneliness and life satisfaction .Conclusions: The study concluded that loneliness is a key psychosocial factor negatively influencing life satisfaction among sports personnel in public institutions. Strengthening social support and the sense of belonging was found to increase life satisfaction. Therefore, implementing organizational policies that foster social relationships, encourage emotional sharing, and promote inclusivity is essential for enhancing both individual well-being and institutional productivity.