Sosyal medyada üretilen eril dini söylemin okunma biçimleri: Kadınlar üzerine bir alımlama çalışması
Masculine religious discourse on social media: An audience reception study focused on women
  1. Tez No: 985618
  2. Yazar: İLKNUR BORA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA EMRE KÖKSALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim ve Toplumsal Dönüşüm Ana Bilim Dalı
Özet
Toplumsal cinsiyet rolleri, bireylerin dinî inançlarını şekillendirmede önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır. Özellikle ataerkil yapıların hâkim olduğu toplumlarda dinî söylemlerin eril karakter taşıması, kadınların dini kurumlar ve geleneksel inanç sistemleriyle kurduğu ilişkiyi derinden etkilemektedir. Bu bağlamda, eril söylem aracılığıyla inşa edilen dinî anlayışlar, kadınların dışlanmışlık, değersizlik ve ikincil konumda hissetmesine yol açmakta; bu da kadınları geleneksel dinî yapılardan uzaklaştırarak deizm ve ateizm gibi alternatif inançsızlık biçimlerine yönlendirebilmektedir. Bu çalışmada, eril dinî söylemlerin kadınlar üzerindeki etkisi toplumsal, psikolojik ve teolojik boyutlarıyla ele alınmaktadır. Dinî metinlerin eril yorumlarla aktarılması, kadınların söz hakkının sınırlandırılması, kadının bedenine ve yaşam biçimine yönelik kısıtlayıcı normların meşrulaştırılması gibi durumlar, kadınların bireysel özgürlük arayışı içinde kurumsal dine mesafe almasına neden olmaktadır. Bu yönelim, sadece bireysel bir inanç değişikliği değil, aynı zamanda kadının kendi kimliğini yeniden tanımlama çabası olarak da değerlendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Gender roles play a significant role in shaping individuals' religious beliefs. In societies dominated by patriarchal structures, religious discourses often reflect a masculine character, which deeply influences women's relationship with religious institutions and traditional belief systems. In this context, religious understandings constructed through patriarchal discourse lead women to feel marginalized, devalued, and positioned as secondary, prompting them to distance themselves from traditional religious structures and turn towards alternative forms of non-belief such as deism and atheism. This study addresses the impact of patriarchal religious discourse on women from social, psychological, and theological perspectives. The transmission of religious texts through male-centered interpretations, the restriction of women's voices, and the legitimization of normative constraints over women's bodies and lifestyles contribute to women distancing themselves from institutional religion in pursuit of individual freedom. This orientation is not merely a change in personal belief, but also a process through which women attempt to redefine their identities.