YOLO algoritmaları kullanarak beyin tümörü tespiti ve sınıflandırması
Brain tumor detection and classification using YOLO algorithms
  1. Tez No: 985679
  2. Yazar: MAMOUDOU TRAORE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT GEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez, YOLO tabanlı nesne dedektörleri ve hafif bir topluluk yöntemi kullanarak MRG'de beyin tümörü tespiti için pratik bir ardışık düzen sunmaktadır. Dört sınıf (Gliom, Meninjiyom, Hipofiz, Tümör Yok) için YOLO formatında kutular içeren 5.249 görüntülük herkese açık bir Kaggle veri kümesi kullanıyor, yetim ve boş etiketleri gidermek üzere veri denetimi ve temizliği gerçekleştiriyor ve seed 42 ile yeniden üretilebilir bölmeler oluşturuyoruz. YOLOv8s, YOLOv9s ve YOLOv11s'i konservatif tıbbî artırmalarla ince ayarlıyor; küçük bir optimize altkümesi üzerinde Optuna ile hiperparametreleri optimize ediyoruz. Test setinde en iyi tek model (YOLOv11s) Precision 0.9738, Recall 0.9774, F1 0.9756, [email protected] 0.9916 ve [email protected]:0.95 0.9120 değerlerine ulaşmaktadır. Karışıklık matrisleri güçlü biçimde diyagonal olup sınıflar arası kaymalar nadirdir; artık hatalar ağırlıkla Hipofiz sınıfındaki arka plan yalancı pozitifleridir. Çıkarım zamanında çoğunluk oylaması ve güvene ağırlıklı kutu birleştirmesi kullanan topluluk yöntemi, en az gecikmeyle kararlılığı artırır. Yüklemeleri destekleyen ve anotasyonlu sonuçlar döndüren, Docker Compose ile konteynerleştirilmiş bir FastAPI arka ucu ve Next.js ön yüzünden oluşan kullanılabilir bir uygulama dağıtıyoruz. Deneyler, NVIDIA A100 ve etkin AMP ile Google Colab üzerinde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
This thesis presents a practical pipeline for brain tumor detection in MRI using YOLO-based object detectors and a lightweight ensemble. We use a public Kaggle dataset of 5,249 images with YOLO-format boxes for four classes (Glioma, Meningioma, Pituitary, No Tumor), perform data audit and cleaning to remove orphan and empty labels, and create reproducible splits with seed 42. We fine-tune YOLOv8s, YOLOv9s, and YOLOv11s with conservative medical augmentations and optimize hyperparameters with Optuna on a small optimize subset. On the test set, the best single model (YOLOv11s) achieves Precision 0.9738, Recall 0.9774, F1 0.9756, [email protected] 0.9916, and [email protected]:0.95 0.9120. Confusion matrices are strongly diagonal with rare class swaps, and residual errors are mainly background false positives in Pituitary; an inference-time ensemble with majority voting and confidence-weighted box fusion improves stability with minimal latency. We deploy a usable application with a FastAPI backend and a Next.js front end, containerized via Docker Compose, supporting uploads and returning annotated results. Experiments are conducted on Google Colab with an NVIDIA A100 and AMP enabled.