Türkiye'nin milli güvenliği ekseninde türk silahlı kuvvetlerinin kuvvet aktarma konsepti ve bölgesel öncelikler
Turkish armed forces force projection (transfer) concept and regional priorities in the concentration of Türkiye's security
  1. Tez No: 985691
  2. Yazar: MEHMET OKKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA KİBAROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Milli Savunma Üniversitesi
  10. Enstitü: Atatürk Stratejik Araştırmalar ve Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Strateji ve Güvenlik Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Güvenlik Araştırmaları Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışmasının ana amacı; Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin kuvvet aktarma konseptini; güncel milli güvenlik mülahazaları, bölgesel gelişme ve öncelikler ile Türk savunma sanayiinde son 30 yılda yaşanan gelişme-ilerlemeleri göz önüne alıp analiz edip irdeleyerek, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bahse konu konsept teşkilatlanmasını, tüm bu ana ve diğer alt olgu ve etmenler kapsamında analiz etmek ve ortaya koymaktır. Türkiye, üç kadim kıta olan Asya, Avrupa ve Asya'nın ortasında bir merkez ülke olarak, Balkanlar, Karadeniz, Yakın Asya, Orta Doğu, Orta ve Doğu Akdeniz ile Kuzey Afrika'daki jeopolitik kriz, gerginlik ve silahlı çatışmalardan doğrudan etkilenebilen bir hassas coğrafi konumda yer alan bir devlettir. Jeostratejik konumu itibariyle Türkiye, bunların yanı sıra, terör, göç, vb. asimetrik tehditlerin de odağında ve ortasında olan bir ülkedir. Dolayısıyla, Türkiye'nin, özellikle bölgesinde ulusal ilgi, hak ve çıkarlarını korumaya yönelik girişeceği ulusal güvenlik mülahazaları kapsamında TSK, küresel/bölgesel gelişmeler ile ulusal savunma ve teknolojik ilerlemelerini dikkate alarak, modern bir kuvvet aktarma konsepti ve modeline ihtiyacı hâsıl olmuştur. Tez çalışmasının temel sorunsalını oluşturan bu ihtiyaç, kuramsaldan kavramsal çerçeveye kadar kapsamlı bir şekilde analiz edilerek , TSK için kuvvet aktarımına yönelik normatif ve teşkilatlanma ihtiyaçları ile teçhizat, vasıta ve silahlanma gereksinimleri önerilerle birlikte ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this thesis is to analyze and present the concept of force projection of the Republic of Türkiye, current national security considerations, regional developments and priorities, and the developments and advances in the Turkish defense industry in the last 30 years, and the conceptual organization of the Turkish Armed Forces in question, within the scope of all these main and other sub-facts and factors. Türkiye, as a central country in the middle of the three ancient continents of Asia, Europe and Asia, is a state located in a sensitive geographical position that can be directly affected by geopolitical crises, tensions and armed conflicts in the Balkans, the Black Sea, Near Asia, the Middle East, the Central and Eastern Mediterranean and North Africa. Due to its geostrategic location, Türkiye is a country that is also at the center and center of asymmetric threats such as terrorism, migration, etc. Therefore, within the scope of Türkiye national security considerations to protect its national interests, rights and benefits, especially in its region, the Turkish Armed Forces (TAF) has become in need of a modern force transfer concept and model, taking into account global/regional developments and national defense and technological advances. This need, which constitutes the fundamental problematic of the thesis, has been analyzed comprehensively from the theoretical to the conceptual framework, and the normative and organizational needs for force transfer for the TAF, as well as the equipment, vehicle and armament requirements, have been analyzed in detail and presented with suggestions.