Reactive blue 19 tekstil boyar maddesi ile kirlenmiş tatlı suların fitoremediasyonunda Alternanthera sessilis bitkisinin kullanılabilirliğinin araştırılması
Investigation of the usability of the plant Alternanthera sessilis for phytoremediation in freshwater polluted wi̇th textile dyestuff of reactive blue 19 textile dyestuff
- Tez No: 985692
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SALİM SÜNER, PROF. DR. İBRAHİM İLKER ÖZYİĞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Bilim Dalı
Özet
İnsan nüfusunun artmasıyla birlikte gelişen sanayi faaliyetleri tüm ekosistemde çevre kirliliğine yol açarak canlı sağlığını ve çevresel dengeyi olumsuz etkilemekte ve arıtma maliyetlerini artırmaktadır. Özellikle sanayi ve tekstil endüstrisi, antrakinon yapılı boyar maddelerin yaygın kullanımıyla, önemli ölçüde çevre kirliliğinden sorumludur. Bu çalışmada, RB19 boyar maddesinin Alternanthera sessilis üzerinde fizyolojik, genotoksik ve mineral beslenme düzeyindeki etkileri incelenmiş olup, aynı zamanda A. sessilis'in tatlı sulardaki RB19 kaynaklı kirliliğin giderilmesinde fitoremediasyon amacıyla kullanılabilirliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, tatlı su kirliliğine sebep olduğu bilinen RB19 boyar maddesi, önceden belirlenen farklı konsantrasyonlarda [0 (kontrol), 1, 5, 10, 25 ve 50 ppm] akvaryumlara eklenmiş ve bitkiler bu koşullara 14 gün süreyle maruz bırakılmıştır. Bitkinin boya giderim etkinliği, deney süresince her gün aynı saatte akvaryumlardan alınan su örneklerinin absorbanslarının 595 nm dalga boyunda ölçülmesi yoluyla spektrofotometreyle, bitkinin element içeriği ICP-OES yöntemiyle, bitkinin klorofil içeriği ise Klorofilmetre ile ölçülmüştür. Elde edilen veriler ışığında bitkinin boya giderimi en yüksek 1 ppm grubunda %33,33; en düşük 50 ppm grubunda %7,56 olarak belirlenmiştir. Boya giderimi 9. günden itibaren 25 ppm grubuna kadar yaklaşık %20, 25 ve 50 ppm gruplarında ise yaklaşık %15 oranında bir giderim sağlanmıştır. Ayrıca, mineral element miktarlarının, Na hariç olmak üzere, boyanın artan konsantrasyonlarında, azalma eğiliminde olduğu görülmüştür. Bitkinin klorofil içeriği ise en yüksek 6,748 mg m-2 ile kontrol grubunda, en düşük 2,299 mg m-2 ile 25 ppm grubunda gözlenmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise RB19 kaynaklı kirlilik stresine karşı A. sessilis'in genomik düzeyde kararlılığı genotoksisite testleriyle değerlendirilmiştir. A. sessilis yapraklarından modifiye CTAB yöntemiyle DNA izolasyonu yapılmış, ISSR primerleriyle PZR çoğaltılmış ve amplikonlar Agaroz jelde görüntülenmiştir. Sonuçlar %82,61 oranı ile yüksek genomik kararlılık ve %17,39 oranıyla düşük polimorfizm olduğunu göstermiştir. Bitki uygulanan boya stresine rağmen genomik kararlılığı büyük ölçüde sürdürme yönüyle fitoremediasyon potansiyeli taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
Industrial activities that develop with the increase in human population cause environmental pollution in the whole ecosystem, negatively affecting living health and environmental balance and increasing treatment costs. Especially the industrial and textile industry is responsible for significant environmental pollution with the widespread use of anthraquinone-based dyestuffs. In this study, the physiological, genotoxic and mineral nutrition effects of RB19 dyestuff on Alternanthera sessilis were investigated, and it was also aimed to evaluate the feasibility of using A. sessilis for phytoremediation of RB19-induced pollution in freshwater. For this purpose, RB19 dyestuff, which is known to cause freshwater pollution, was added to aquariums at different predetermined concentrations [0 (control), 1, 5, 10, 25 and 50 ppm] and plants were exposed to these conditions for 14 days. The dye removal efficiency of the plant was measured by spectrophotometer by measuring the absorbance of water samples taken from the aquariums at 595 nm wavelength at the same time every day during the experiment, the elemental content of the plant was measured by ICP-OES method, and the chlorophyll content of the plant was measured by Chlorophyll meter. In the light of the data obtained, the dye removal of the plant was determined to be 33.33% in the highest 1 ppm group and 7.56% in the lowest 50 ppm group. From the 9th day onwards, the removal of dye was achieved approximately 20% up to the 25ppm group and approximately 15% in the 25 and 50 ppm groups. Furthermore, an inverse correlation between the amount of mineral element, except for Na, and increasing dye concentrations were observed. Chlorophyll content of the plant was highest in the control group with 6.748 mg m-2 and lowest in the 25ppm group with 2.299 mg m-2. In the second phase of the study, the genomic stability of A. sessilis against RB19-induced pollution stress was evaluated by genotoxicity tests. DNA was isolated from A. sessilis leaves by modified CTAB method, PCR was amplified with ISSR primers and amplicons were visualized on agarose gel. The results showed high genomic stability with 82,61% and low polymorphism with 17,39%. The plant has the potential for phytoremediation by maintaining genomic stability to a large extent despite the applied dye stress.