Kaçış odası simülasyonunun hemşirelerin güvenli kan transfüzyonu hakkındaki öz yeterlilik ve memnuniyet düzeyine etkisi
The effect of escape room simulation on nurses' self-efficacy and satisfaction levels regarding safe blood transfusion
- Tez No: 985930
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HİLAL TÜZER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı kaçış odası simülasyonunun, hemşirelerin güvenli kan transfüzyonu hakkındaki öz yeterlilik ve memnuniyet düzeyine etkisini incelemektir. Bu çalışma ön test son test ölçümlü tek gruplu deneysel desende yapılan bir çalışmadır. Bu araştırma 01-31 Mart 2025 tarihleri arasında iki farklı hastanede görev yapan 30 hemşire ile yürütülmüştür. Araştırmaya katılmayı kabul eden hemşirelerin tamamına“Tanıtıcı Özellikler Formu”,“Güvenli Kan ve Kan ürünleri Transfüzyonu Öz Yeterlilik Ölçeği”uygulanmıştır. Ardından araştırmacı tarafından, güvenli kan transfüzyonuna ilişkin teorik eğitim verilerek eğitim sonrası kaçış odası simülasyon uygulaması gerçekleştirilmiştir. Her bir kaçış odası simülasyonu üç hemşireden oluşan ekiple; ön bilgilendirme oturumu, kaçış odası simülasyonu uygulaması ve çözümleme oturumu olmak üzere üç aşamada yürütülmüştür. Ardından hemşirelere“Güvenli Kan ve Kan ürünleri Transfüzyonu Öz Yeterlilik Ölçeği”ve“Simülasyon Deneyimi Memnuniyet Ölçeği”uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde kategorik değişkenler için sıklıklar, sayısal değişkenler için ise tanımlayıcı istatistiklerin yanı sıra Mann Whitney U, Wilcoxon Analizi, Spearman's Rho Korelasyon Katsayısı kullanılmıştır. Bu araştırmada, hemşirelerin uygulama öncesi öz yeterlilik puanı 209,67±31,40 iken, uygulama sonrası 237,23±10,94 olarak saptanmış ve bu artış istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p<0,05). Hemşirelerin kaçış odası simülasyonu deneyimine ilişkin memnuniyet düzeyleri 83,30 ± 8,68 olarak belirlenmiştir. Ayrıca hemşirelerin kan transfüzyonuna yönelik öz yeterlilik puan ortalaması ile memnuniyet puan ortalaması arasında orta düzeyde pozitif yönlü ilişki olduğu belirlenmiştir (r=0,520). Hemşirelerin kan transfüzyonuna yönelik öz yeterlilik puanları arttıkça memnuniyet düzeylerinin de artırdığı saptanmıştır. Araştırma bulgularına dayanarak, kaçış odası simülasyonunu içeren eğitim uygulamalarının farklı konularda yaygınlaştırılması ve bu uygulamaların öğrenme kazanımlarının sürdürülebilirliğini inceleyen deneysel araştırmaların yapılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the effect of an escape room simulation on nurses' self-efficacy and satisfaction levels regarding safe blood transfusion. This study was conducted using a single-group experimental design with pretest–posttest measurements. The research was carried out between March 1 and March 31, 2025, with 30 nurses working in two different hospitals. All nurses who agreed to participate in the study were administered the“Descriptive Characteristics Form”and the“Safe Blood and Blood Products Transfusion Self-Efficacy Scale.”Following this, the researcher provided theoretical training on safe blood transfusion, after which an escape room simulation was implemented. Each escape room simulation was conducted in three phases with teams consisting of three nurses: a prebriefing session, the escape room simulation activity, and a debriefing session. Subsequently, the nurses were administered the“Safe Blood and Blood Products Transfusion Self-Efficacy Scale”and the“Simulation Experience Satisfaction Scale.”In the evaluation of the data, frequencies were used for categorical variables, and descriptive statistics were used for numerical variables. In addition, the Mann–Whitney U test, Wilcoxon analysis, and Spearman's rho correlation coefficient were applied. In this study, the nurses' mean self-efficacy score was 209.67±31.40 before the intervention and increased to 237.23±10.94 after the intervention; this increase was found to be statistically significant (p<0.05). The nurses' satisfaction level regarding the escape room simulation experience was determined to be 83.30±8.68. Furthermore, a moderate positive correlation was identified between the mean self-efficacy score related to blood transfusion and the mean satisfaction score (r=0.520). As nurses' self-efficacy scores regarding blood transfusion increased, their satisfaction levels were also found to increase. Based on the study findings, it is recommended to expand the implementation of educational interventions incorporating escape room simulations across different subject areas and to conduct experimental studies examining the sustainability of learning outcomes associated with these interventions.