Yaşlı diyabetik erişkinlerde düşme korkusu ile ilişkili faktörler
Factors associated with fear of falling in older diabetic adults
- Tez No: 985931
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HANDE SELVİ ÖZTORUN, DOÇ. DR. SEVİL UYGUN İLİKHAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, diyabetli yaşlı bireylerde düşme korkusunun sıklığını ve ilişkili faktörlerini belirlemek; özellikle sarkopeni, kırılganlık, uyku bozukluğu ve fonksiyonel bağımsızlık gibi geriatrik parametrelerin düşme korkusu ile ilişkisini ortaya koymaktır. Ayrıca, bu faktörlerin birbirleriyle olan etkileşimlerini analiz ederek düşme korkusunun çok boyutlu yapısını daha kapsamlı biçimde açıklamak hedeflenmiştir. Yöntem: Prospektif ve tek merkezli olan çalışmaya, 65 yaş ve üzeri 46 diyabetli birey dahil edilmiştir. Çalışmada, katılımcıların demografik, klinik ve geriatrik verilerini değerlendirdik. Geriatrik değerlendirme kapsamında; Uykusuzluk Şiddeti İndeksi, SARC-F (Sarcopenia Screening Test) ve 'düşme' maddesi çıkarılarak oluşturulan SARC-(4), kırılganlık skalası, FES-I (Falls Efficacy Scale International), Katz ADL (Katz Index of Independence in Activities of Daily), Lawton–Brody IADL (Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living), MMT (Mini Mental Test), MNA (Mini Nutritional Assessment) ve GDS-SF (Geriatric Depression Scale Short Form) uyguladık. Normal dağılım gösteren değişkenler için bağımsız örneklem t-testini, normal dağılım göstermeyenler için Mann–Whitney U testini kullandık; kategorik değişkenleri ise ki-kare veya Fisher's exact testi ile değerlendirdik. FES-I puanı ile klinik değişkenler arasındaki ilişkileri; Spearman korelasyon analiziyle inceledik, bağımsız belirleyicileri ise çok değişkenli lojistik regresyon analiziyle belirledik. Bulgular: Düşme korkusu olan ve olmayan bireyler arasında; meslek durumu (p = 0.017), düşme sayısı (p < 0.001), uykusuzluk ölçeği skoru (p = 0.003), SARC-F puanı (p < 0.001), kırılganlık skoru (p = 0.002) ve FES-I toplam puanı (p < 0.001) açısından istatistiksel olarak anlamlı fark saptadık. Korelasyon analizinde; FES-I toplam puanı ile düşme sayısı (rₛ = 0.603, p < 0.001), uykusuzluk ölçeği skoru (rₛ = 0.377, p < 0.05), SARC-F puanı (rₛ = 0.728, p < 0.001), SARC-(4) puanı (rₛ = 0.677, p < 0.001) ve kırılganlık skoru (rₛ = 0.513, p < 0.001) arasında pozitif yönde anlamlı ilişki; Lawton–IADL skoru ile negatif yönde ilişki belirledik (rₛ = -0.430, p = 0.003). Çok değişkenli lojistik regresyon analizinde; SARC-F puanını, düşme korkusunun bağımsız ve anlamlı bir belirleyicisi olarak tespit ettik (Model 1 için: OR = 2.68, 95% CI: 1.22–5.91, p = 0.014, B: 0.987; Model 2 için: OR = 2.34, 95% CI: 1.17–4.66, p = 0.016, B: 0.848). Ek analizde (Model 3), 'düşme' maddesi çıkarılmış SARC-(4) skorunun da düşme korkusunun bağımsız belirleyicisi olduğu saptanmıştır (OR ≈ 2.47). Sonuç: Bu çalışma, diyabetli yaşlı bireylerde düşme korkusunun değerlendirilmesinde; klasik komplikasyon izleminin ötesine geçilerek, fiziksel, bilişsel ve psikososyal yönleri kapsayan bütüncül bir yaklaşımın gerekliliğini vurgulamaktadır. SARC-F ve SARC-(4) skorlarının düşme korkusunu öngörmedeki bağımsız etkileri, kas gücü ve performans yetersizliğinin bu fenomenin merkezinde yer aldığını göstermektedir. Geriatrik uygulamalara entegre edilecek kısa tarama araçları, düşme korkusunun saptanmasına ve yönetilmesine anlamlı düzeyde katkı sağlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to determine the prevalence of fear of falling among elderly individuals with diabetes and to identify its associated factors. In particular, it seeks to explore the relationship between fear of falling and various geriatric parameters, including sarcopenia, frailty, sleep disorders, and functional independence. Moreover, by analyzing the interactions among these factors, the study aims to provide a more comprehensive understanding of the multidimensional nature of fear of falling. Methods: This prospective, single-center study included 46 individuals with diabetes aged 65 years and older. Demographic, clinical, and geriatric data of the participants were evaluated. As part of the comprehensive geriatric assessment, the following scales were administered: Insomnia Severity Index, SARC-F (Sarcopenia Screening Test) and the modified SARC-(4) version excluding the“fall”item, Frailty Scale, FES-I (Falls Efficacy Scale International), Katz ADL (Katz Index of Independence in Activities of Daily), Lawton–Brody IADL (Lawton-Brody Instrumental Activities of Daily Living), MMT (Mini Mental Test), MNA (Mini Nutritional Assessment), and GDS-SF (Geriatric Depression Scale Short Form). The independent-samples t-test was used for normally distributed variables, while the Mann–Whitney U test was used for non-normally distributed variables. Categorical variables were analyzed using the chi-square or Fisher's exact test. Correlations between FES-I scores and clinical variables were examined using Spearman's correlation analysis, and independent predictors were identified through multivariate logistic regression analysis. Results: Statistically significant differences were observed between individuals with and without fear of falling in terms of occupational status (p = 0.017), number of falls (p < 0.001), Insomnia Severity Index score (p = 0.003), SARC-F score (p < 0.001), frailty score (p = 0.002), and total FES-I score (p < 0.001). Correlation analysis revealed a positive and significant association between the total FES-I score and the number of falls (rₛ = 0.603, p < 0.001), Insomnia Severity Index score (rₛ = 0.377, p < 0.05), SARC-F score (rₛ = 0.728, p < 0.001), SARC-(4) score (rₛ = 0.677, p < 0.001) and frailty score (rₛ = 0.513, p < 0.001), whereas a negative correlation was found with the Lawton–IADL score (rₛ = -0.430, p = 0.003). In the multivariate logistic regression analysis, the SARC-F score emerged as an independent and significant predictor of fear of falling (For Model 1: OR = 2.68, 95% CI: 1.22–5.91, p = 0.014, B: 0.987; For Model 2: OR = 2.34, 95% CI: 1.17–4.66, p = 0.016, B: 0.848). Additionally (Model 3), the SARC-(4) score—excluding the 'fall' item—was also identified as an independent predictor (OR ≈ 2.47), confirming that the association was not merely due to the fall-related component. Conclusion: This study emphasizes the need for a comprehensive approach that extends beyond traditional complication monitoring to assess fall fear in older individuals with diabetes, encompassing physical, cognitive, and psychosocial factors. The independent predictive value of both SARC-F and SARC-(4) scores suggests that muscle strength and physical performance deficits play a central role in the development of fear of falling. The integration of brief screening tools into routine geriatric practice may substantially enhance the early identification and management of fear of falling.