Negative synthetic image generation for contrastive training to improve text-to-image translation
Metinden görüntüye dönüşümü geliştirmek için karşıt öğrenmede negatif sentetik görüntü üretimi
  1. Tez No: 986016
  2. Yazar: SERKAN ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PINAR DUYGULU ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Çocuk kitaplarında görsel öğeler, hikâye anlatımını destekleme ve görsel uyarıcılara duyarlılığı yüksek olan çocukların dikkatini çekme açısından önemli bir rol oynamaktadır. Derin üretici modellerdeki son gelişmeler, sanatsal bütünlüğü koruyarak yüksek kaliteli illüstrasyonların otomatik olarak üretilmesine yönelik yeni olanaklar sunmuştur. Az sayıda metin girdisiyle, bir illustratörün kendine özgü sanatsal üslubunu öğrenerek yeni sahneler üretmek mümkün hale gelmiştir. Bu tez çalışmasında, illustratör stilini öğrenmek ve yeni illüstrasyonlar üretmek amacıyla stable diffusion modeli ile birlikte textual inversion yöntemi kullanılmaktadır. Ayrıca, önerilen özgün bir karşıt öğrenme (contrastive learning) yaklaşımı kapsamında kullanılan negatif veri kümeleri aracılığıyla stil yakalama sürecinin daha da iyileştirilmesi araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Illustrations play a prominent role in children's books, boosting storytelling and engaging young minds that are more attracted by visual stimuli. Recent advancements in image generation with the deep generative models have created new possibilities for automating the creation of high-quality illustrations while maintaining artistic coherency. It has become possible to learn the speicific artistics style of an illustrator to generate novel scenes with just a few text prompts. In this thesis work, we utilize textual inversion method along with stable diffusion to learn the illustrator style and generate new illustrations. We further explore enhancing the style capturing with the help of negative datasets, used in a novel contrastive learning approach.