Yaşlı kanser hastalarında travma sonrası gelişim ile spiritüel iyilik ile ilişkisinin belirlenmesi
Determining the relationship between posttraumatic growth and spiritual well-being in elderly cancer patients
- Tez No: 986017
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SONGÜL DURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Geriatri, Geriatrics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yaşlı Sağlığı Ana Bilim Dalı
Özet
Kesitsel ve ilişki arama amacı taşıyan bu araştırma, yaşlı kanser hastalarında travma sonrası gelişim ve spiritüel iyilik ile ilişkisini incelemek amacıyla yapılmıştır. Çalışma, Kasım 2024 tarihinde İzmir Acıbadem Kent Hastanesi Kemoterapi Ünitesi ve Onkoloji Servisi'nde, 65 yaş ve üzeri onkoloji hastalarında gerçekleştirilmiştir. Araştırmaya, 65 yaş ve üzeri kanser tanısı almış olan, İzmir Acıbadem Kent Hastanesi Kemoterapi Ünitesi veya Onkoloji Servisi'nde tedavi gören ve araştırmaya gönüllü olarak katılan 150 hasta dahil edilmiştir. Çalışmaya ilişkin veriler; hasta tanıtım formu, travma sonrası gelişim ölçeği ve spiritüel iyilik ölçeği kullanılarak yüz yüze toplandı. Bu çalışmada, verilerin analizi için nicel yöntemler kullanılmış ve tüm istatistiksel işlemler SPSS 27 istatistik programı aracılığıyla gerçekleştirilmiştir. Bulgular, iki değişken arasında pozitif yönde, zayıf fakat anlamlı bir ilişki olduğunu göstermektedir (r=0,262, p=0,001). Travma sonrası gelişim düzeyleri eğitim durumuna göre farklılaşmış, eta-kare değeri orta düzeyde etki büyüklüğüne işaret etmiştir (ƞ²=0,12). Ayrıca, 65-69 yaş grubundaki katılımcıların spiritüel iyilik puanları, daha ileri yaş gruplarına kıyasla anlamlı derecede yüksek bulunmuştur. Yerleşim yeri açısından bakıldığında, il merkezinde yaşayan bireylerin spiritüel iyilik düzeyleri, ilçe ve köylerde yaşayanlardan anlamlı şekilde yüksektir (p=0,004). Bunun yanında, tedavi süresi değişkenine göre de spiritüel iyilik puanlarında anlamlı farklılık saptanmış, etki büyüklüğü orta düzeyde bulunmuştur (ƞ²=0,08). Yaptığımız çalışma, travma sonrası gelişimin, özellikle kişisel güç, yaşam algısı ve diğerleriyle ilişkiler gibi boyutlarda spiritüel iyiliği olumlu yönde etkileyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This cross-sectional and correlational study was conducted to examine the relationship between posttraumatic growth and spiritual well-being in elderly cancer patients. The study was carried out in November 2024 at the Chemotherapy Unit and Oncology Service of İzmir Acıbadem Kent Hospital, involving oncology patients aged 65 years and older. A total of 150 patients aged 65 and above, who had been diagnosed with cancer, were receiving treatment at the Chemotherapy Unit or Oncology Service of İzmir Acıbadem Kent Hospital, and volunteered to participate in the research, were included in the study. Data were collected through face-to-face interviews using a patient information form, the Posttraumatic Growth Inventory, and the Spiritual Well- Being Scale. Quantitative methods were used for data analysis, and all statistical procedures were carried out using the SPSS 27 statistical software. The findings indicated a weak but significant positive correlation between posttraumatic growth and spiritual well-being (r=0.262, p=0.001). Posttraumatic growth levels differed significantly according to educational status, with an eta-squared value indicating a medium effect size (ƞ²=0.12). In addition, participants aged 65–69 scored significantly higher on spiritual well-being compared to those in older age groups. Regarding place of residence, individuals living in the city center reported significantly higher levels of spiritual well-being than those residing in towns or villages (p=0.004). Furthermore, spiritual well-being scores varied significantly by treatment duration, with a medium effect size observed (ƞ²=0.08). This study suggests that post-trauvmatic growth—particularly in the dimensions of personal strength, perception of life, and relationships with others—may positively influence spiritual well-being in elderly cancer patients.