Türkiye'de otel olarak yeniden işlevlendirilen kervansarayların iç mimari ve çevre tasarımı açısından irdelenmesi
  1. Tez No: 98607
  2. Yazar: HİCRAN ÖZALP
  3. Danışmanlar: PROF. KAYA ÖZSEZGİN, PROF. DR. AYHAN AYDINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
ÖZET Tarihi yapılar belli bir dönemde toplumların tarihi ve kültürel değerlerini yansıttıkları gibi toplumun yaşayış biçimi hakkında bilgilendirilirler. Tarihi yapı yalnız bulunduğu ülkenin değil, bütün dünyanın tarihi miraslarıdır. Korunması ve yeniden işlevlendirilerek yaşatılmaları sağlanmaktadır. Bu çalışmanın konusu Türkiye'de otel olarak yeniden işlevlendirilen kervansaraylar olan Çeşme Kanuni Kervansarayı, Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansarayı, Edirne Rüstem Paşa Kervansarayı, Diyarbakır Deliller (Hüsrev Paşa) Hanı Otellerinin iç mimari açıdan incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Birinci bölümde; koruma tanımı, prensipleri, kuralları ve yeniden işlevlendirilme konuları hakkında genel bilgiler sunulmaktadır. İkinci bölümde; kervansaraylar tarihi oluşumu, gelişimi ve iç mekan oluşumunu etkileyen işlevsel, teknik, estetik faktörler sunulmaktadır. Üçüncü bölümde; çağdaş otel tanımı yapılmakta ve çağdaş otel tasarımında iç mekan oluşumunu etkileyen işlevsel, teknik, estetik faktörler sunulmaktadır. Dördüncü bölümde; Çeşme Kanuni Kervansaray Oteli'nin tarihi önemi ve iç mekan oluşumunu etkileyen işlevsel, teknik, estetik faktörler analizi ve değerlendirilmesi yapılmaktadır. Beşinci bölümde; Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansaray Oteli'nin tarihi önemi ve iç mekan oluşumunu etkileyen işlevsel, teknik, estetik faktörler analizi ve değerlendirilmesi yapılmaktadır.Altıncı bölümde; Edime Rüstem Paşa Kervansaray Oteli'nin tarihi önemi ve iç mekan oluşumunu etkileyen işlevsel, teknik, estetik faktörler analizi ve değerlendirilmesi yapılmaktadır. Yedinci bölümde; Diyarbakır Deliller (Hüsrev Paşa) Hanı Oteli'nin tarihi önemi ve iç mekan oluşumunu etkileyen işlevsel, teknik, estetik faktörler analizi ve değerlendirilmesi yapılmaktadır. Sekizinci bölümde; araştırma sonucu ve öneriler ifade edilmektedir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT The old historical buildings are the heritage of the world culture, they are preserved with adaptive re-use and conservation. The survey includes the Turkey's Kervansaray's Çeşme Kanuni Kervansaray, Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansaray, Edirne Rüstem Paşa Kervansaray, Diyarbakır Deliller Han which have been adapted for re-used as hotel. First chapter includes the definition and principles of preservation and general information of contemporary uses for the interior design of the old buildings. Second chapter includes Kervansaray's historcial formation, development and the functional, technical, aesthetical effects on the design interiors. In the third chapter; the functional, technical and aesthetical effect on the modern hotel interiors are stated. In the fourth chapter; the historical importance of Çeşme Kanuni Kervansaray Hotel and the functional, technical, aesthetical factors are determined and analyzed. Fifth chapter covers the historical importance of Kuşadası Öküz Mehmet Paşa Kervansaray Hotel and the functional, technical, aesthetical factors are determined and analyzed. Sixth chapter covers the historical importance of Edirne Rüstem Paşa Kervansaray Hotel and the functional, technical, aesthetical factors are determined and analyzed.In the seventh chapter; the historcial importance of Diyarbakır Delliler Han (inn) Hotel and the functional, technical, aesthetical factors are determined and analyzed. Finally last chapter covers, the conclusion and proposals for further studies are stated.