Osmanlı Devleti'nde seyyidler ve şerifler (XIV-XVI. yüzyıllar)
The Sayyids and sharifs in the Ottoman State (XIV-XVI. centuries)
- Tez No: 98606
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YAŞAR OCAK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
ÖZET İslâmiyetten önce Arap toplumunda mevcut asalet olgusunu yansıtan seyyid ve şerif unvanları İslâmiyetten sonra da toplum içinde bir nüfuza sahip olan Hz. Peygamber soyu için kullanılmıştır. Tarihî olarak müslüman toplumların kabul ettiği söz konusu kan asaletinin ortaya çıkışında bir yandan İslâm öncesi sosyal yapı diğer yandan da İslâmî dönemde hilâfet meselesi etrafında yoğunlaşan mücadele ve tartışmalar etkili olmuştur. Osmanlı devleti de ilk dönemlerden itibaren ülkesine gelen seyyidler ve şerifleri büyük bir saygıyla kabul etmiş, onları bir takım imtiyazlarla donatmıştır. Toplum içinde özel bir yere sahip olan seyyidler ve şeriflerin imtiyazları bilhassa hukukî, kültürel ve iktisadî alanlarda açıkça teşhis edilebilir. Osmanlı devletinin hukukî yapısında seyyidler ve şerifler yasalar karşısında eşit olmakla beraber toplumdaki saygınlıklarına uygun olarak uygulamada ve cezalandırılmalarında bir takım ayrıcalıklara sahip olmuşlardır. Bunların iktisadî açıdan imtiyazları ise vazife tayini ve bir takım vergilerden muafiyet olarak özetlenebilir. Seyyidlik ve şerifliğin belki de en çok vurgulandığı alan sûfî çevrelerdir. Bundan başka, halk kültürü seviyesinde Ehl-i Beyt üyelerinin üstünlüğü düşüncesinin egemen olduğu diğer iki alan aşiretler ve Aleviliktir. Seyyidler ve şeriflerin esasen soylarının gerektirdiği iltifata mazhar oldukları söylenebilir. Fakat yönetimin seyyid ve müteseyyidleri (sahte seyyidlik) yakından izlediği ve toplum huzurunu bozucu hareketlerine müsamaha etmediği de bilinmektedir. Böylesine önemli bir grubun üyesi olmanın sağlayacağı maddî ve manevî imtiyazlar, Osmanlı toplumunda da daha önceleri olduğu gibi müteseyyidlik olgusunu geliştirmiştir. Müteseyyidlerin sayısının hızla artışı ise, yönetim ve halk açısından bazı sorunları beraberinde getirmiştir. Böylece, seyyidler ve şerifler ileyönetim arasındaki ilişkilerin düzenlenmesi diğer İslâm devletlerinde olduğu gibi Osmanlıda da bir müesseseyi yani nakîbü'l-eşrâflığı zorunlu kılmıştır. Ancak, bu kurum vasıtasıyla alınan tedbirler dahi müteseyyidlerin sayısının artışını engelleyememiştir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY The terms of seyyid and şerif, that reflect the concept of royalty in the early Islamic Arabic society, have also been on use after Islam for the family of the Prophet which has very important influence on the society. On one hand, the social structure before Islam and on the other hand the struggle and the discussions that are concentrated around the khaliphate problem were all historically influencial at the apperance of the blood royalty in question that is accepted in the Islamic society. Since the early periods, the Ottoman State accepted the seyyids and serifs with great respect and addorned them with some privileges. The privileges of the seyyids and serifs who have a special position in the society, can be noticed especially on the juristical, cultural and economic fields. Although the seyyids and serifs are equal interms of laws in the juristical structure of the Ottoman State, they had some privileges in the execution and punishment processes paralel to their prestige. Their economic privileges can be summarized as job appointment and exemption from some of the taxes. Probably the area in which the concepts of seyyid and şerif is mostly emphisized is the sufi milieus. More over, on the level of folk culture the areas that the idea of the superiority of the Ehl-i Beyt is dominant, are the tribes and Alevi community. In principle it can be said that the seyyids and serifs are worthy of the compliments that their race requires. But it is also known that the administration was closely persecuting the seyyids and muteseyyids (false seyyids) and was not tolerant to the activities which were against the peace of the community. As it had been before, the economic and spiritual privilleges that are obtained by being a member of such an important group, caused the spread of the phenomenon of muteseyyidlik (false seyyidship) in the Ottoman society too. On the other hand the increase in theIV number of the muteseyyids brought forth some problems for the administration and the people. Thus, the arrangement of the relations between the administration and the seyyid and muteseyyids required an organisation namely the institution of nakM'l- eşrâf as it was seen in the other Islamic countries. But even the precautions that were taken by this institution was not able to hinder the increase in the number of the muteseyyids.