Düğüm teorisi ve uygulamaları
Knot theory and its applications
- Tez No: 986194
- Danışmanlar: PROF. DR. SİNEM ONARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
Özet
Üç boyutlu manifoldlar içerisinde kendi kendisini kesmeyen kapalı eğrilere düğüm adı ve- rilmektedir. Düğüm teorisi, biyoloji, kimya ve fizik gibi çeşitli bilimsel alanlarda geniş uygulama alanı bulan, zengin ve dinamik bir çalışma konusudur. Bu tez kapsamında, düğüm teorisinin temel kavramları, düğümlerin geometrik ve topolojik özellikleri ile düğüm değişmezleri sistematik olarak incelenmiştir. Ayrıca, düğüm teorisinin farklı bilim alanlarından Veri Analizi, Fizik, Robotik, Biyoloji ve Geometrik Topoloji alanlarındaki uygulamalarına ilişkin güncel araştırmalar derlenmiş ve ayrıntılı şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In three-dimensional manifolds, a knot is defined as a closed curve that does not intersect itself. Knot theory is a rich and dynamic field of study with wide-ranging applications in various scientific disciplines such as biology, chemistry, and physics. In this thesis, the fundamental concepts of knot theory, the geometric and topological properties of knots, and knot invariants have been systematically examined. Furthermore, recent research on the applications of knot theory across different scientific fields such as Data Analysis, Physics, Robotics, Biology, and Geometric Topology has been compiled and discussed in detail.