İşitsel maturasyonun objektif odyolojik yöntemlerle değerlendirilmesi
Evaluation of auditory maturation utilizing objective and subjective audiological test techniques
  1. Tez No: 986337
  2. Yazar: SENEM ERDUR UZUT
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖLÇEK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Odyoloji, Audiology
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Müzik eğitimi, işitsel sistemi şekillendiren güçlü bir deneyimdir; ancak eğitimin nörofizyolojik süreçler üzerindeki etkileri, özellikle başlama yaşının etkileri literatürde henüz tam bir netlik kazanmamıştır. Bu çalışmada, müzik eğitiminin işitsel sistem üzerindeki etkileri subkortikal (Speech-ABR), kortikal (ALR) ve davranışsal düzeylerde, eğitime erken veya geç başlama değişkenine göre incelendi.Yaş ortalaması 25,80±5,63 olan 18–40 yaş aralığındaki 60 katılımcı; erken başlayan, geç başlayan ve müzik eğitimi almayanlar olarak üç grupta değerlendirildi. Objektif ölçümler için Speech-ABR (V-O dalgaları) ve ALR (P1-N1-P2); davranışsal ölçümler için Frekans ve Süre Pattern Testleri (FPT/SPT) kullanıldı. Bulgular, müzisyenlerin Speech-ABR V ve A dalgalarında kontrol grubuna kıyasla anlamlı derecede kısa latanslara sahip olduğunu gösterdi (p<0,001). Ayrıca C ve D bileşenlerinde erken başlayanlar lehine farklar saptandı. Kortikal düzeyde P1 ve N1 latansları müzisyenlerde daha kısayken; P1 amplitüdünün erken başlayanlarda (p=0,041), N1 ve P2 amplitüdlerinin ise geç başlayanlarda (p=0,018) arttığı gözlendi. Davranışsal testlerde erken başlayanlar %100 performans sergilerken, geç başlayan grupta performans ile kortikal amplitüdler (N1 ve P2) arasında anlamlı korelasyonlar bulundu (r=−0,526; r=0,587). Sonuç olarak, müzik eğitimi işitsel sistemi beyin sapından kortekse kadar yeniden şekillendirmektedir. Erken başlangıcın daha hızlı subkortikal iletimle, geç başlangıcın ise öğrenmeye dayalı kortikal plastisiteyle ilişkili olduğu görülmüştür. Bu veriler, işitsel rehabilitasyon yaklaşımları için önemli bir bilimsel temel oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Musical education is a powerful and structured experience that shapes the auditory system as a whole. The aim of this study was to evaluate the effects of music education on the auditory system at subcortical (Speech-ABR), cortical (ALR; P1-N1-P2), and behavioral (Frequency/Duration Pattern; FP/SP) levels, depending on the age of onset of training (early versus late). Sixty participants aged 18–40 years (mean age 25.80±5.63) were assigned to three groups: early-trained musicians, late-trained musicians, and non-musicians. Objective assessments included Speech-ABR (waves V–O) and ALR (P1-N1-P2), while behavioral performance was evaluated using Frequency and Duration Pattern Tests (FPT/SPT). Musicians showed significantly shorter Speech-ABR V and A latencies than controls (p<0.001), with early-trained musicians demonstrating additional advantages in components C and D. At the cortical level, P1 and N1 latencies were shorter in musicians. Moreover, P1 amplitude was significantly higher in early-trained musicians (p=0.041), whereas N1 and P2 amplitudes were enhanced in late-trained musicians (p=0.018). Concerning the behavioral tests, the early-trained group achieved the highest performance in both FPT and DPT In the FPT-right, early-trained musicians achieved 100% accuracy, late-trained musicians 95.99 ± 11.58%, and controls 60.27 ± 15.03% (p <0.001 for all behavioral tests). Correlation analyses showed the strongest relationships in the late-trained musician group, where significant correlations were observed between FPT performance and cortical amplitudes. These results are correlating with that the musical education reshapes the auditory system from the brainstem to the cortex. These findings provide a scientific basis for music-based auditory rehabilitation approaches and contribute to understanding the experiential factors influencing auditory neuroplasticity.