Böğürtlen (Rubus fructicosus l.) odun çeliklerinin köklenmesi üzerine farklı uygulamların etkileri
Effect of different applications on rooting of blackberry (Rubus fruticosus l.) hardwood cuttings
  1. Tez No: 986336
  2. Yazar: ŞAHAMETTİN SERKAN ÖNTEPELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜRSEL ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, Jumbo ve Chester böğürtlen çeşitlerinden alınan odun çeliklerinin köklenmesi üzerine farklı uygulamaların etkilerini araştırmaktır. Mevcut uygulamalarda yaygın olarak kullanılan İBA uygulamasının yanısıra daha önceden bu anlamda kullanılmamış olan farklı bitkisel kökenli uygulamalara yer verilerek köklendirme faaliyetleri için alternatif materyal elde edebilme imkanlarının da araştırılması bu çalışmanın amacını oluşturmuştur. Yöntem: Bu çalışma, 2024-2025 yılları arsında 'Jumbo' ve 'Chester' böğürtlen (Rubus fructicosus L.) çeşitlerine ait odun çeliklerinin köklenmesi üzerine kontrol, bakteri, huş suyu ve IBA (1000ppm) uygulamalarının etkilerini belirlemek amacıyla Atatürk Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Bölümüne ait ısıtmasız serada yürütülmüştür. Köklenmeye alınan her iki çeşide ait odun çeliklerinde köklenme oranı, kök sayısı, kök uzunluğu, kök kalınlığı, yaş kök ağırlığı ve kuru kök ağırlığı parametreleri incelenmiştir. Bulgular: Çalışmada incelenen parametrelerden köklenme oranı açısından, uygulamalar arasında jumbo çeşidinde çok önemli farklılıklar bulunmuştur (p<0.01). En yüksek köklenme oranı değeri Jumbo çeşidinde İBA uygulamasında %65.65 olarak tespit edilmiştir. Kök sayısı bakımından Jumbo çeşidinde uygulamalar arasında istatistiki olarak çok önemli farklılık belirlenmiştir (p<0.01) En yüksek kök uzunluğu değeri 12,59cm ile İBA uygulamasından elde edilmiştir. Chester çeşidinde ise istatistiki bir fark olmamasına rağmen rakamsal olarak İBA uygulaması en yüksek kök sayısı değerine (12,62 adet) sahip olmuştur. Kök uzunluğu bakımından İBA uygulamasının Jumbo çeşidinde istatistiksel olarak çok önemli bir fark ortaya çıkarttığı tespit edilmiştir (p<0.01). Jumbo çeşidinde yapılan uygulamalarda en yüksek kök uzunluğu değerinin 12,59cm ile İBA uygulamasında olduğu tespit edilirken en düşük değer 5,86 cm ile yine Jumbo çeşidine ait kontrol uygulamasında olduğu tespit edilmiştir. Kök kalınlıkları uygulamaların genel ortalaması bakımından istatistiksel olarak önemli farklılıklar (p<0.05) göstermesine rağmen en düşük ortalama değere sahip olan kontrol uygulaması (0.9083mm) dışındaki uygulamalardan elde edilen rakamsal değerler birbirine yakın olmuştur. Yaş kök ağırlığı bakımından, hem çeşit, hem uygulama hem de çeşit × uygulama interaksiyonu açısından istatistiksel olarak çok önemli farklılıklar tespit edilmiştir (p<0,01). Kuru kök ağırlığı bakımından ise uygulamaların ortalamaları arasında istatistiksel olarak önemli farklılık (p<0,05) bulunmuştur. Sonuç: Sonuç olarak bu tez çalışmasında, İBA uygulamasının böğürtlen odun çeliklerinin köklenmesinde üstün özellik gösterdiği bakteri ve huş suyu uygulamalarının çalışmada değerlendirilen parametreler bakımından genel olarak kontrol uygulamalarından daha yüksek sonuçlar verdiği, bazı parametrelerde ise İBA uygulamasına yaklaşan rakamsal değerlere ulaşabildiği belirlenmiştir. Bu anlamda Jumbo ve Chester böğürtlen çeşitlerinde odun çeliklerinin köklenmesi üzerine İBA uygulamalarında bakteri ve huş suyu uygulamalarının değişik kombinasyonlarda birlikte kullanılmasının odun çeliklerinin köklenmesine pozitif yönde etkilerinin olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study was to investigate the effects of different treatments on rooting of hardwood cuttings taken from Jumbo and Chester blackberry varieties. In addition to the widely used IBA treatment in current practices, the study also explored the possibilities of obtaining alternative rooting materials by incorporating different plant-based treatments not previously used in this field. Method: This study was carried out in the unheated greenhouse of the Department of Horticulture, Faculty of Agriculture, Ataturk University, to determine the effects of control, bacteria, birch sap and IBA (1000 ppm) applications on rooting of wood cuttings of 'Jumbo' and 'Chester' blackberry (Rubus fructicosus L.) varieties between 2024 and 2025. Rooting rate, root number, root length, root thickness, fresh root weight and dry root weight parameters were investigated in wood cuttings of both varieties. Results: In the study, very significant differences were found between the treatments in terms of rooting rate among the parameters examined in the Jumbo variety (p<0.01). The highest rooting rate was determined as 65.65% in the IBA treatment in the Jumbo variety. In terms of root number, a very significant difference was determined between the treatments in the Jumbo variety (p<0.01). The highest root length value of 12.59 cm was obtained from the IBA treatment. Although there was no statistical difference in the Chester variety, numerically the IBA treatment had the highest root number value (12.62 units). It was found that the IBA treatment produced a statistically significant difference in the Jumbo variety in terms of root length (p<0.01). The highest root length value was determined as 12.59 cm in the IBA treatment in the Jumbo variety, while the lowest value was determined as 5.86 cm in the control treatment of the Jumbo variety. Although root thicknesses showed statistically significant differences (p<0.05) in terms of the overall mean across treatments, numerical values were similar except for the control treatment (0.9083 mm), which had the lowest mean value. Statistically significant differences (p<0.01) were found for fresh root weight among both varieties, treatments, and the variety × treatment interaction. A statistically significant difference (p<0.05) was found between the means of dry root weight. Conclusion: In conclusion, this thesis study determined that IBA treatment was superior in rooting blackberry hardwood cuttings. Bacteria and birch sap treatments generally yielded higher results than control treatments for the parameters evaluated in the study, while some parameters reached numerical values approaching those of IBA. Therefore, it is thought that using various combinations of bacteria and birch sap treatments in IBA treatments on the rooting of hardwood cuttings in Jumbo and Chester blackberry varieties may have positive effects on the rooting of hardwood cuttings.