Asemptomatik bireylerde uzaktan egzersiz uygulamaları ve koruyucu eğitimin kas mimarisi ve fonksiyonel düzey üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the effects of remote exercise programs and preventive training on muscle architecture and functional level in asymptomatic individuals
  1. Tez No: 986414
  2. Yazar: YASEMİN ÖZEL ASLIYÜCE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM ÜLGER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması asemptomatik bireylerde fonksiyonel kapasite testlerinin teledeğerlendirme yöntemi ile uygulanmasının geçerlik güvenirliğini incelemek ve spinal stabilizasyon egzersizlerinin telerehabilitasyon yöntemi ile uygulanmasının etkilerini araştırmak amacıyla planlandı. Bu kapsamda çalışma teledeğerlendirme ve telerehabilitasyon olmak üzere iki aşamada planlanlandı. Çalışmanın teledeğerlendirme aşamasına 51, telerehabilitasyon aşamasına ise 54 asemptomatik birey dahil edildi. Telerehabilitasyon aşamasında yüz yüze egzersiz grubu (YYEG) ve telerehabilitasyon egzersiz grubuna (TREG) 8 hafta, haftada 3 gün ilerleyici spinal stabilizasyon egzersizleri ve koruyucu omurga sağlığı eğitimi uygulandı. Tüm katılımcılara tekrarlı uzanma, belden baş üstüne obje kaldırma ve baş üstü çalışma testleri, Bel Performans Skalası, SF-36 Anketi, Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi-Kısa Form ve Egzersize Uyum Derecelendirme Ölçeği uygulandı. Ayrıca ultrason görüntüleme yöntemi ile sternokleidomastoideus, rektus abdominis, transversus abdominis, internal oblik ve ekternal oblik kas kalınlıkları değerlendirildi. Sonuçlarımıza göre asemptomatik bireylerde tekrarlı uzanma, belden baş üstüne obje kaldırma ve baş üstü çalışma testlerinin teledeğerlendirme yolu ile uygulanmasının geçerli ve güvenilir olduğu belirlendi (p<0.05). Çalışma sonrası her iki grupta da transversus abdominis ve internal oblik kas kalınlıklarında, tekrarlı uzanma ve baş üstü çalışma test skorlarında gelişme kaydedildi (p<0.05). Gruplar arası karşılaştırmalarda YYEG'de istirahat ve kontraksiyon durumlarında sağ ve sol transversus abdominis kas kalınlıkları, sağ ve sol internal oblik kas kalınlıkları, baş üstü çalışma test skorunun daha fazla geliştiği belirlendi (p<0.05). Elde edilen bulgular, teledeğerlendirme ve telerehabilitasyonun sağlıklı bireylerde omurga sağlığının değerlendirilmesi ve korunmasına yönelik etkili ve uygulanabilir stratejiler olduğunu göstermektedir. Ancak yakın süpervizyon gerektirdiğinden spinal stabilizasyon egzersizlerini içeren müdahalelerde, mevcut koşullar imkan verdiğinde yüz yüze rehabilitasyon tercih edilebilir.
Özet (Çeviri)
This thesis aimed to investigate the validity and reliability of applying functional capacity tests through tele-assessment in asymptomatic individuals and to examine the effects of spinal stabilization exercises delivered via telerehabilitation. The study was conducted in two phases, tele-assessment and telerehabilitation. A total of 51 asymptomatic individuals were included in the tele-assessment phase, and 54 in the telerehabilitation phase. In the telerehabilitation phase, participants in the face-to-face exercise group (FFEG) and the telerehabilitation exercise group (TREG) performed progressive spinal stabilization exercises and received spine health education for eight weeks, three days per week. All participants were assessed using the repeated reach test, the lifting an object from waist to overhead test, the overhead work test, the Back Performance Scale, the SF-36 Questionnaire, the International Physical Activity Questionnaire-Short Form, and the Exercise Adherence Rating Scale. In addition, ultrasound imaging was used to evaluate the thickness of the sternocleidomastoid, rectus abdominis, transversus abdominis, internal oblique, and external oblique muscles. According to the results, it was determined that the repeated reach, lifting an object from waist to overhead, and overhead work tests could be valid and reliably applied through tele-assessment in asymptomatic individuals (p<0.05). Following the study, improvements were observed in transversus abdominis and internal oblique muscle thicknesses as well as in repeated reach and overhead work test scores in both groups (p<0.05). Between-group comparisons showed that the FFEG achieved greater improvements in right and left transversus abdominis thickness, right and left internal oblique thickness, and overhead work test scores in both rest and contraction conditions (p<0.05). The findings demonstrate that tele-assessment and telerehabilitation are effective and applicable strategies for the evaluation and maintenance of spinal health in healthy individuals. However, interventions involving spinal stabilization exercises require close supervision, so face-to-face rehabilitation may be preferred when current conditions allow.