Tavuklarda çinko boratın performans, yumurta kalitesi, uterus histolojik yapısı ve serum parametreleri üzerine etkisi
Effects of zinc borate on performance, egg quality, uterine histological morphology, and serum parameters in laying hens
- Tez No: 986413
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER YENİCE
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hayvan Besleme ve Beslenme Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, çinko boratın farklı dozlarda yem aracılığıyla verilmesinin yumurtacı tavuklarda performans, yumurta kalitesi, uterusun histolojik yapısı ve bazı serum parametreleri üzerindeki etkilerini araştırmaktır. Materyal ve Metot: Bu çalışmada, 144 yumurtacı tavuk, ortalama canlı ağırlıklarına göre dört gruba ayrılarak 12 hafta boyunca farklı dozlarda (0, 100, 200, 400 mg/kg) çinko borat (CBK, CB100, CB200, CB400) ilave edilen yemlerle 12 hafta beslenmiş ve performans, yumurta kalitesi, serum parametreleri ile uterus dokusundaki yapısal ve moleküler değişiklikler değerlendirilmiştir. Uterus ve diğer doku örneklerinde histopatolojik incelemeler, oksidatif stres belirteçleri (Süperoksit Dismutaz, SOD; Malondialdehit, MDA; Glutatyon, GSH) ve İndüktif Olarak Eşleştirilmiş Plazma-Kütle Spektrometresi (ICP-MS) ile mineral düzeyleri tespit edilmiştir. Ayrıca uterus dokusunda heat shock protein (HSP), mitogen-activated protein kinase (MAPK), phosphatidyl inositol (PI3K/AKT) sinyal yolakları ve apoptozla ilişkili genlerin ekspresyonu Real-Time-Polimerase Chain Reaction (RT-PCR) ile kantitatif olarak analiz edilmiştir. Bulgular: Çalışmadan elde edilen bulgular, CB400 grubunda yumurta verimini arttığını (p<0.05), ancak serum biyokimyasal parametrelerinde önemli bir değişiklik gözlenmediğini (p>0.05) göstermiştir. Oksidatif stres analizlerinde, özellikle CB100 ve CB400 dozlarının SOD ve GSH düzeylerini artırdığı (p<0.01), MDA düzeylerinde ise doza bağlı değişkenlik belirlenmiştir (p>0.05). Histopatolojik incelemeler yüksek dozlarda sınırlı dejeneratif değişiklikler gösterirken, uterus dokusunda epitel kalınlığında ve salgı hücresi yoğunluğunda artış saptanmıştır. Sonuç: Çinko boratın yumurtacı tavuklarda performans ve sağlık parametreleri üzerine olumlu etkiler oluşturduğu ancak bu etkinin doza bağlı olduğu görülmüştür. Özellikle 200 mg/kg dozunda çinko borat performans, yumurta kalitesi ve doku bütünlüğü açısından en dengeli ve güvenli etkiyi göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to investigate the effects of dietary supplementation of zinc borate (CB) at different levels on performance, egg quality, uterine histological structure, and selected serum parameters in laying hens. Material and Method: A total of 144 laying hens were randomly allocated into four groups and fed diets containing 0, 100, 200, or 400 mg/kg zinc borate for 12 weeks. Performance traits, egg quality, serum biochemical parameters, and structural and molecular changes in uterine tissue were evaluated. Histopathological examinations and oxidative stress analyses (SOD, MDA, GSH) were performed on uterus and other tissue samples, while mineral concentrations were determined using ICP-MS. Additionally, quantitative RT-PCR was used to assess the expression of genes related to HSP, MAPK, PI3K/AKT signaling pathways, and apoptosis in uterine tissue. Results: The findings revealed that egg production significantly increased in the CB400 group (p<0.05), whereas no significant changes were observed in serum biochemical parameters. Oxidative stress analyses showed that SOD and GSH levels increased particularly in the CB100 and CB400 groups, while MDA levels exhibited dose-dependent variation. Histopathological evaluations revealed mild degenerative changes at higher doses, alongside an increase in epithelial thickness and glandular cell density in the uterus. Conclusion: Overall, the results indicate that zinc borate exerts beneficial effects on performance and health parameters in laying hens in a dose-dependent manner, with the 200 mg/kg level providing optimal bioavailability without inducing toxic effects.