Konya ili piyasasında bilgisayar destekli nakış, baskı ve lazer uygulamalarının incelenmesi
An investigation of computer-assisted embroidery, printing, and laser applications in the Konya provincial market
  1. Tez No: 986470
  2. Yazar: AYŞE ASLI SAĞDIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA YETİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: El Sanatları, Crafts
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: El Sanatları Ana Sanat Dalı
Özet
Bu araştırmada, Konya ili kadın giyim sektöründe bilgisayar destekli nakış, baskı ve lazer uygulamalarının mevcut durumu incelenmiştir. Çalışma kapsamında, Konya'da faaliyet gösteren bilgisayar destekli üretim yapan 45 işletmeye ait toplam 50 kadın giyim ürünü bilgi formları hazırlanarak değerlendirilmiş; ayrıca işletmelerle yapılan görüşmeler doğrultusunda üretim alanları, üretim biçimleri, teknik tercihler ile çizim ve aktarım programlarına ilişkin veriler toplanmıştır. Araştırmada betimsel tarama modeli kullanılmıştır. Elde edilen bulgular, Konya kadın giyim sektöründe üretimin ağırlıklı olarak konfeksiyon alanında yoğunlaştığını ve işletmelerin büyük çoğunluğunun fason üretim modelini benimsediğini göstermektedir. Bilgisayar destekli üretim süreçlerinde baskı tekniklerinin, özellikle taş baskının, yaygın olarak kullanıldığı; nakış ve lazer uygulamalarının ise belirli tekniklerle sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Ayrıca teknik ve yazılım tercihlerinin, büyük ölçüde ekipman erişimi, maliyetler ve sektörel alışkanlıklar doğrultusunda şekillendiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the current status of computer-aided embroidery, printing, and laser applications in the women's clothing sector in Konya province. Within the scope of the study, information forms were prepared and evaluated for a total of 50 women's clothing products belonging to 45 businesses operating in Konya that use computer-aided production. Additionally, data was collected on production areas, production methods, technical preferences, and drawing and transfer programs based on interviews conducted with the businesses. A descriptive survey model was used in the research. The findings show that production in the Konya women's clothing sector is mainly concentrated in the ready-to-wear sector and that the vast majority of businesses have adopted the contract manufacturing model. It was determined that printing techniques, especially stone printing, are widely used in computer-aided production processes, while embroidery and laser applications are limited to specific techniques. It was also determined that technical and software preferences are largely shaped by equipment access, costs, and sectoral habits.