Çocuk diş hekimliğinde kullanılan prefabrike kronların yüzey pürüzlülüğü ve streptococcus mutans bakteri adezyonunun değerlendirilmesi
  1. Tez No: 986579
  2. Yazar: HİLAL YÜKSEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞERİFE ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bezm-İ Alem Vakıf Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Pedodonti Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın amacı, çocuk diş hekimliğinde kullanılmakta olan prefabrike kronların (paslanmaz çelik kron, zirkonyum kron, FİGARO kron) yüzey pürüzlülüklerini ve S. mutans bakterisinin 24 saatlik süre sonunda kron yüzeylerine adezyonunu karşılaştırmalı olarak değerlendirmektir. Çalışmamızda her bir prefabrike kron materyalinden 5x5 mm boyutlarında 10'ar adet ve kontrol grubuyla birlikte toplamda 40 adet deney örneği kullanılmıştır. Kontrol grubu olarak cam materyali tercih edilmiştir. Materyallerin bakteri adezyonu incelemelerinden önce yüzey pürüzlülük ölçümleri 3D kontak profilometresi (Nanomap500LS, AEP Technology, California, ABD) ile yapılmıştır. Numuneler pelıkıl elde etmek amacıyla yapay tükürük ve musin ile kaplanmıştır. Pelıkıl oluşumu sonrasında örneklerin yüzeyine S. mutans bakteri süspansiyonu ve sukroz ilave edilmiş bakteri besiyerleri eklenmiştir. Bakteriyel süspansiyonlar, 37°C' de %5 CO2 atmosferinde 24 saat süreyle inkübe edilmiştir. Konfokal lazer taramalı mikroskop (SP8 Leica Microsystems, Wetzlar, Germany) kullanılarak bakteri adezyonları görüntülenmiştir ve görüntü analiz programı ile sayımlar gerçekleştirilmiştir. İstatiksel analiz, Tek yönlü ANOVA ile Tamhane's T2 ve Tukey HSD çoklu karşılaştırma testleri ile yapılmıştır. Yapılan istatiksel analiz sonucunda kron materyalleri arasında yüzey pürüzlülüğü ve bakteri adezyon miktarı bakımından anlamlı bir farklılık bulunmuştur (p<0,001). 3D kontak Profilometre cihazı ölçümleri sonucunda, zirkonyum kronunun yüzey pürüzlülüğü en az bulunurken, FİGARO kron en yüksek yüzey pürüzlülüğü gösteren materyal olmuştur. Çoklu karşılaştırma sonuçları incelendiğinde paslanmaz çelik kron yüzeyine tutunan bakteri miktarı, cam ve zirkonyum kron materyallerinden anlamlı derecede daha yüksek iken, FİGARO kron materyali ile arasında anlamlı bir fark bulunamamıştır. Zirkonyum kron, bakteri adezyonu açısından, FİGARO krondan anlamlı derecede daha düşük bakteri adezyonu göstermiştir. Bu çalışmada yüzey pürüzlülüğü ve bakteri adezyonu arasında doğrusal bir korelasyon kurulamamakla birlikte, zirkonyum kron materyali kontrol materyalinden sonra en az yüzey pürüzlülüğü gösteren ve yüzeyinde en az bakteri adezyonu olan deney grubu olmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to comparatively evaluate the surface roughness of prefabricated crowns (stainless steel crown, zirconia crown, FİGARO crown) used in pediatric dentistry and the adhesion of S. mutans bacteria to crown surfaces after 24 hours. In our study, 10 test samples of 5x5 mm in size from each prefabricated crown material and a total of 40 test samples with the control group were used. Glass material was preferred as the control group. Before examining the bacterial adhesion of the materials, surface roughness measurements were made with a 3D contact profilometer (Nanomap500LS, AEP Technology, California, ABD). The samples were coated with artificial saliva and mucin to obtain pellicle. After the pellicle formation, S. mutans bacterial suspension and sucrose added bacterial media were added to the surface of the samples. Bacterial suspensions were incubated at 37°C in an atmosphere of 5% CO2 for 24 hours. Bacterial adhesions were visualized using a confocal laser scanning microscope (SP8 Leica Microsystems, Wetzlar, Germany) and counts were performed with the image analysis program. Statistical analysis was analyzed with one-way ANOVA and Tamhane's T2 and Tukey HSD multiple comparison tests. As a result of the statistical analysis, a significant difference was found between the crown materials in terms of surface roughness and bacterial adhesion amount (p<0.001). As a result of the 3D contact Profilometer device measurements, the surface roughness of the zirconium crown was the least, while the FIGARO crown was the material with the highest surface roughness. When the results of multiple comparisons were examined, the amount of bacteria attached to the stainless steel crown surface was significantly higher than that of glass and zirconia crown materials, but no significant difference was found with the FIGARO crown material. The zirconium crown showed significantly lower bacterial adhesion than the FIGARO crown in terms of bacterial adhesion. In this study, although a linear correlation could not be established between the surface roughness and bacterial adhesion, the zirconium crown material was the experimental group that showed the least surface roughness and had the least bacterial adhesion on the surface after the control material.