Covid-19 ultrasound image classification using SVM based on kernels deduced from convolutional neural network
Kavramsal sinir ağlarından çıkarılmış çekirdeklere dayalı SVM kullanarak Covıd-19 ultrason görüntü sınıflandırması
- Tez No: 986603
- Danışmanlar: Prof. Dr. OSMAN NURİ UÇAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Yapay zeka, içinde bulunduğumuz çağda geliştirilen en iyi araçlardan biridir. Yapay zeka birçok hastalıkta kullanılmış ve geleneksel yöntemlere kıyasla hastalıkları şaşırtıcı bir şekilde tespit etme, sınıflandırma, analiz etme ve tanımlama konusundaki yüksek becerisiyle değerini kanıtlamıştır. Bu nedenle, bu tezde makine öğreniminin yanı sıra derin öğrenme tekniklerini kullanarak Doğru hastalık teşhisini artırmak için yeni yöntemler sunulmuştur. Önerilen yöntemlerle elde edilen sonuçlar literatürde yayınlanan geleneksel yöntemlere göre üstün sonuçlar göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Artificial intelligence is one of the best tools that have been developed in the current era. Artificial intelligence has been used in many diseases and has proven its worth in its high ability to detect, classify, analyse and identify diseases in an amazing way compared to traditional methods. Therefore, in this thesis, new methods were presented in order to increase Accurate disease diagnosis using deep learning techniques as well as machine learning. The results obtained by the proposed methods showed superior results compared to the traditional methods published in the literature