4B yörünge belirlemede jeodezik yöntemlerle güzergah analizi
Route analysis with geodetic methods in 4D orbit determination
  1. Tez No: 986607
  2. Yazar: SÜMEYYE DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASEMİN ŞİŞMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Boyut kavramı fizik ve matematik araştırmalarında ön plana çıkmakta olup birçok bilim dalında da araştırma konusudur. Evrenin çok boyutlu hatta sonsuz olduğu birçok teoride belirtilirken bu tez çalışmasında boyut kavramı dördüncü boyuta kadar ele alınmıştır. Özellikle dördüncü boyut incelenirken enlem, boylam, yükseklik ve zaman kavramlarından bahsedilmiş, dördüncü boyut ile 4B navigasyon kavramı hem zaman hem de uzayda tanımlanmış yörüngelerin doğru tahminine olanak sağladığından havacılık alanında daha çok ön plana çıkması nedeniyle bu sektördeki gelişmelerinden bahsedilmiştir. Tez çalışmasında 4 boyutlu yörünge belirlemede jeodezik yöntemlerle güzergah analizi yapılarak en uygun ve en yakın uçuş yolunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Böylece 4B yörünge belirleme yönteminin SESAR ve NextGen tarafından uygulanması araştırılacak ve hava trafik kontrolörlerinin yakın gelecekte hava trafik akışında meydana gelebilecek bir bozulmanın etkisini doğru bir şekilde tahmin edebilmelerine olanak sağlayacaktır. Ayrıca uçuş rotalarının farklı yaklaşımları ile hesaplanan en yakın mesafe küre ve elipsoid üzerinde karşılaştırılarak Samsun merkez alınarak 7 uçuş rotası incelenmiştir. İncelenen uçuş rotaları için küre, elipsoid ve elipsoidin yerine kullanılan küreler referans yüzey alınarak herbirinde mesafe hesabı yapılmıştır. Yapılan mesafe hesabı sonucunda ise tek yönlü olarak yakıt hesabı yapılmıştır.Ayrıca uçuş rotasını oluşturan ara noktalar arasındaki mesafelerin toplamından rota uzunluğu hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of dimension is prominent in the researches of physics and mathematics and is also a subject of research in many sciences. While it is mentioned in many theories that the universe is multidimensional or even infinite, in this thesis study, the concept of dimension is addressed up to the fourth dimension. While the fourth dimension is examined in particular, the concepts of latitude, longitude, altitude and time are mentioned, and the concept of 4D navigation with the fourth dimension allows for the accurate prediction of the orbits defined in both time and space, and since it comes to the forefront more in the aviation field, its developments in this sector are mentioned. In the thesis study, it is aimed to determine the most suitable and closest flight path by performing route analysis with geodetic methods in 4- dimensional orbit determination. Thus, the application of the 4D orbit determination method will be investigated by SESAR and NextGen and will allow air traffic controllers to accurately predict the effect of a disturbance in air traffic flow in the near future. In addition, the closest distance calculated with different approaches of flight routes was compared on the sphere and ellipsoid, and 7 flight routes were examined by taking Samsun as the center. For the flight routes examined, distance calculations were made for each of the reference surfaces using a sphere, an ellipsoid and spheres used instead of an ellipsoid. As a result of the distance calculations, fuel calculations were made for one- way and round- trip flights. In addition, the route length was calculated from the sum of the distances between the intermediate points forming the flight route.