Preeklampsi tanılı gebelerde farkındalık temelli stres azaltma eğitiminin kaygı düzeyi ve fizyolojik parametreler üzerine etkisi
The effect of mindfulness based stress reduction training on anxiety level and physiological parameters in pregnant women diagnosed with preeclampsia
  1. Tez No: 986612
  2. Yazar: SERTAP MANTARCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSNİYE DİNÇ KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ebelik, Midwifery
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ebelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ebelik Bilim Dalı
Özet
Araştırma, Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Eğitimi'nin preeklampsi tanılı gebelerde kaygı düzeyi ve fizyolojik parametreler üzerindeki etkisini değerlendirmek amacıyla randomize kontrollü bir çalışma olarak yürütülmüştür. Çalışma, Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Perinatoloji Polikliniği'ne 18.04.2025–18.10.2025 tarihleri arasında başvuran preeklampsi tanılı gebeler ile yürütülmüş olup, eğitim süreci web tabanlı bir platform üzerinden gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarına toplam 80 preeklampsi tanılı gebe dahil edilmiştir. Deney grubuna sekiz hafta boyunca rutin izlem ve bakım protokollerine ek olarak Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Eğitimi uygulanmış; kontrol grubuna ise yalnızca rutin izlem ve bakım protokolleri sunulmuştur. Değerlendirmeler, müdahale öncesinde ve müdahale sonrasında sekizinci haftanın sonunda her iki grup için yapılmıştır. Araştırma verilerinin toplanmasında Bilgilendirilmiş Gönüllü Onam Formu, Gebe Tanıtıcı Bilgi Formu, Fizyolojik Parametreleri Değerlendirme Formu ve Durumluk–Sürekli Kaygı Ölçeği (STAI) kullanılmıştır. Deney grubunda durumluk kaygı ve sürekli kaygı ölçeği puan ortalamalarında zaman içinde görülen düşüşün istatistiksel olarak anlamlı olduğu belirlenmiştir (p<0,001). Kontrol grubunda ise durumluk kaygı (p=0,486) ve sürekli kaygı (p=0,478) ölçeği puan ortalamaları arasında anlamlı bir değişim saptanmamıştır. Deney grubunda fizyolojik parametrelerde (kan basıncı, nabız, solunum, ateş, kan ve idrar analizleri) istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık görülmezken, kontrol grubunda yalnızca solunum düzeyinde anlamlı bir değişiklik belirlenmiştir (p=0,011). Sonuç olarak, Bilinçli Farkındalık Temelli Stres Azaltma Eğitimi, preeklampsi tanılı gebelerde kaygı düzeyini azaltmakta; ancak fizyolojik parametrelerde anlamlı bir değişiklik yaratmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The research was conducted as a randomized controlled trial to evaluate the effect of Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR) training on anxiety levels and physiological parameters in pregnant women diagnosed with preeclampsia. The research included pregnant women diagnosed with preeclampsia who applied to the Perinatology Clinic of Kartal Dr. Lütfi Kırdar City Hospital between April 18, 2025, and October 18, 2025. The training was delivered via a web-based platform. A total of 80 pregnant women were included in the intervention and control groups. The intervention group received MBSR training in addition to routine monitoring and care protocols for eight weeks, while the control group received only routine monitoring and care. Assessments were conducted for both groups before the intervention and at the end of the eighth week. Data were collected using the Informed Consent Form, Pregnant Women Introductory Information Form, Physiological Parameters Assessment Form, and the State-Trait Anxiety Inventory (STAI). In the intervention group, a statistically significant decrease was observed in the mean scores of state and trait anxiety over time (p<0,001). No significant changes were found in the control group for state anxiety (p=0,486) or trait anxiety (p=0,478). Although no statistically significant differences were observed in the physiological parameters (blood pressure, pulse, respiration, temperature, and blood and urine analyses) in the experimental group, a significant change was detected only in the respiratory parameter in the control group (p=0,011). In conclusion, Mindfulness-Based Stress Reduction training reduces anxiety levels in pregnant women diagnosed with preeclampsia but does not produce significant changes in physiological parameters.