Detection and correction of the videos that trigger patients with photosensitive epilepsy
Işığa duyarlı epilepsi hastalarını tetikleyen videoların tespiti ve düzeltilmesi
  1. Tez No: 986625
  2. Yazar: GÖRKEM AKYILDIZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYDIN KAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Epilepsi, beyindeki anormal ve geçici elektriksel deşarjlar sonucu ortaya çıkan, nöbetlerle karakterize bir nörolojik hastalıktır. Işığa duyarlı epilepsi ise yanıp sönen ışıklar, doygun kırmızı renk geçişleri ve ani parlaklık değişimlerine sahip simetrik desenler gibi görsel uyaranlarla tetiklenen özel bir epilepsi türüdür ve epilepsi hastalarının yaklaşık %5'inde görülmektedir. Dijital teknolojilerin yaygınlaşmasıyla özellikle 6–19 yaş aralığındaki bireylerin ekran karşısında geçirdiği sürenin artması, bu grubu ışığa duyarlı epilepsi açısından yüksek risk altına sokmaktadır. Nöbetler sırasında bilinç kaybı, algı azalması ve nöbet sonrası kafa karışıklığı gözlenmekte; bu durum hem fiziksel yaralanma riskini artırmakta hem de toplumsal ortamlardan kaçınma ve depresyon gibi psikolojik sonuçlara yol açabilmektedir. Işığa duyarlı epilepsiye bağlı nöbetlerin önlenmesinde en etkili yaklaşım, tetikleyici görsel uyaranlardan kaçınmaktır. Literatürde bu uyaranların tespiti için bazı çalışmalar bulunsa da içeriğin çıkartılması ya da tamamen karartılması dışında düzgün çalışan bir yaklaşım bulunmamaktadır. Bu tezde amaçlanan, bu uyaranların akılcı bir şekilde tespiti ve bağlam kaybına uğramadan iyileştirilmesidir.
Özet (Çeviri)
Epilepsy is a neurological disorder characterized by seizures that result from abnormal and transient electrical discharges in the brain. Photosensitive epilepsy is a specific type of epilepsy triggered by visual stimuli such as flashing lights, saturated red color transitions, and symmetrical patterns with sudden changes in brightness, and it occurs in approximately 5% of individuals with epilepsy. With the widespread use of digital technologies, the increasing screen time -particularly among individuals aged 6–19- places this group at high risk for photosensitive epilepsy. During seizures, loss of consciousness, reduced perception, and postictal confusion are observed; these effects increase the risk of physical injury and may also lead to psychological outcomes such as avoidance of social environments and depression. The most effective approach for preventing seizures caused by photosensitive epilepsy is to avoid triggering visual stimuli. Although there are some studies in the literature that attempt to detect these stimuli, there is currently no reliably functioning approach other than removing or completely blacking out the content. The aim of this thesis is to detect these stimuli in a rational way and improve them without causing loss of context.