The role of STAG2 in megakaryocyte differentiation
Megakaryosit farklılaşmasında STAG2 'nin rolü
- Tez No: 986709
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU TÜRKGENÇ, DR. WİLLİAM VAİNCHENKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Hematoloji, Biyoteknoloji, Genetics, Hematology, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Bilim Dalı
Özet
GATA1 geninin mutasyonu, Down sendromu ile ilişkili akut megakaryoblastik lösemi (DS-AMKL) hastalığının başlangıç noktasıdır. Ancak, löseminin gelişmesi için, özellikle epigenetik ile ilgili genlerde ek mutasyonlar gereklidir. Kohesin mutasyonları, özellikle STAG2 mutasyonları, oldukça sık görülür. Bu çalışmanın amacı, GATA1s ekspresyonu ve STAG2 delesyonunun (KO) hematopoietik farklılaşma üzerindeki etkilerini ayrı ayrı ve birlikte incelemekti. CRISPR/Cas9 aracılı STAG2 delesyonu ve/veya GATA1s indüksiyonu, trisomik iPSC hattından (T21.2), GATA1s ve MPLW515K mutasyonlarını taşıyan T21 trisomik 21 iPSC hattından (16F2) ve mobilize edilmiş yetişkin CD34+ hücrelerinden üretilen hematopoietik progenitörlere uygulandı. Gen düzenlemenin etkinliğini değerlendirmek için Western blot ve hedefe yönelik yeni nesil dizileme (NGS) kullanıldı. Megakaryosit ve eritroid farklılaşmasını değerlendirmek için akış sitometrisi (CD41, CD42, GPA, CD36), poliploidizasyon analizi ve May–Grünwald–Giemsa (MGG) boyama kullanıldı. NGS, güçlü STAG2 protein tükenmesi (>%80–90) gösteren Western blot analizine göre daha zayıf ve daha değişken bir düzenleme etkinliği (%25–76) gösterdi. GATA1s, indüklenmiş pluripotent kök hücrelerden (iPSC'ler) türetilen megakaryositlerde eritroid farklılaşmasını engelledi ve CD41/CD42 ekspresyonunu değiştirdi. Bu değişiklik, STAG2 knockout (KO) ile değiştirilmedi. Ancak, MGG boyama ile bazı küçük morfolojik değişiklikler gözlemlendi, özellikle olgunlaşmamış megakaryositlerde artış. STAG2 delesyonu, GATA1s'nin neden olduğu megakaryositik anormallikleri hafifçe artırır, ancak hematopoietik farklılaşmayı ciddi şekilde bozacak kadar değildir. Bu bulgular, DS-AMKL'de çoklu vuruş senaryosuyla tutarlıdır. Ancak, STAG2'nin etkilerinin gen düzenlemedeki değişkenlik tarafından maskelenmiş olma olasılığını göz ardı edemeyiz.
Özet (Çeviri)
The mutation of the GATA1 gene is the initiating event of Down syndrome-associated acute megakaryoblastic leukemia (DS-AMKL). However, development of leukemia requires additional mutations, particularly in genes involved in epigenetics. Cohesin mutations, especially those of STAG2, are particularly frequent. The purpose of this work was to examine the effects of GATA1s expression and STAG2 deletion (KO) on hematopoietic differentiation, both separately and in combination. CRISPR/Cas9-mediated STAG2 deletion and/or GATA1s induction were applied to hematopoietic progenitors produced from a trisomic iPSC line (T21.2), a T21 trisomic 21 iPSC line bearing the GATA1s and MPLW515K mutations (16F2), and mobilized adult CD34+ cells. Western blot and targeted next-generation sequencing (NGS) were used to evaluate the effectiveness of gene editing. Flow cytometry (CD41, CD42, GPA, CD36), polyploidization analysis, and May–Grünwald–Giemsa (MGG) staining were used to assess megakaryocyte and erythroid differentiation. NGS showed weaker and more variable editing efficiency (25–76%) than Western blot analysis, which showed strong STAG2 protein depletion (>80–90%). GATA1s hindered erythroid differentiation and altered CD41/CD42 expression only in megakaryocytes derived from induced pluripotent stem cells (iPSCs). This alteration was not modified by STAG2 knockout (KO). However some minor morphological alterations were observed by MGG staining, mainly an increase in immature megakaryocytes. STAG2 deletion slightly enhances megakaryocytic abnormalities caused by GATA1s, but not enough to seriously impair hematopoietic differentiation. These findings are consistent with a multi-hit scenario in DS-AMKL. However, we cannot exclude the possibility that the effects of STAG2 have been masked by variability in gene editing.