Yerel haber medyasında yapay zeka kullanımı: Engeller ve olanaklar üzerine bir araştırma
The use of artificial intelligence in local news media: A study on barriers and opportunities
  1. Tez No: 986733
  2. Yazar: HÜSEYİN BUĞDAYCI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ŞAFAK ETİKE, PROF. DR. GÜNSELİ BAYRAKTUTAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Gazetecilik, Communication Sciences, Journalism
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu araştırma, Türkiye'deki yerel haber medyasında yapay zeka teknolojilerinin nasıl kullanıldığını, karşılaşılan zorlukları ve sağladığı fırsatları eleştirel bir bakış açısıyla değerlendirmektedir. Çalışma, Türkiye'nin yedi coğrafi bölgesinden seçilmiş 14 ilde çalışan 20 yerel medya personeli ile yapılan asenkron yazılı yarı yapılandırılmış görüşmelere dayanmaktadır. Bu çalışmada veriler, tematik analiz yöntemi kullanılarak incelenmiş ve beş ana başlık altında bir araya getirilmiştir: yapay zekaya dair farkındalık seviyesi, kullanım nedenleri, fırsatlar, riskler ve yerel medyada karşılaşılan yapısal engeller. Araştırma sonuçları, yapay zeka teknolojilerinin yerel medya içerisinde genellikle bireysel çabalarla ve sınırlı bir şekilde kullanıldığını; kurumsal düzeyde ise bu teknolojilerin sistematik bir biçimde entegre edilmediğini ortaya koymaktadır. ChatGPT, Transkriptor ve benzeri araçlar, başlık oluşturma, metin düzenleme ve röportaj analiz etme gibi işlemlerde kullanılmaktadır; ancak teknik alt yapı eksikliği, yüksek maliyetler, eğitim yetersizlikleri ve etik kaygılar bu sürecin geliştirilmesini zorlaştırmaktadır. Bu çalışma, yapay zekanın yerel medya ortamında dijital eşitsizlikleri artırma olasılığına dikkat çekmekte ve insan odaklı, etik bir entegrasyonun zorunluluğunu vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study critically examines how artificial intelligence (AI) technologies are utilized within local news media in Turkey, the challenges encountered, and the opportunities they provide. The research is based on asynchronous written semi-structured interviews conducted with 20 local media professionals working in 14 provinces selected from Turkey's seven geographical regions. The data were analyzed using thematic analysis and organized under five main themes: the level of awareness regarding AI, reasons for use, opportunities, risks, and structural barriers faced in local media. The findings reveal that AI technologies are generally employed within local media through individual initiatives and in a limited capacity, while systematic institutional integration remains largely absent. Tools such as ChatGPT, Transkriptor, and similar applications are used for tasks such as headline generation, text editing, and interview analysis; however, the lack of technical infrastructure, high costs, insufficient training, and ethical concerns pose significant obstacles to further development. This study highlights the potential of AI to exacerbate digital inequalities within the local media ecosystem and underscores the necessity of a human-centered and ethical approach to integration.