Gaziantep ili geleneksel mimari yapılarda meydana gelen taş alterasyonlarının analizi ve yersel lazer tarama ile modellenmesi
Analysis of stone alterations in traditional architectural structures in Gaziantep province and modeling using the terrestrial laser scanning
- Tez No: 986744
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEFİKA ERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimarlık Bilim Dalı
Özet
Gaziantep ili, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, stratejik konumu nedeniyle çeşitli kültürel etkilerin kesiştiği önemli bir yerleşim bölgesi olmuştur. Özellikle Osmanlı döneminde inşa edilen han, hamam, kastel ve çeşme gibi taş yapılar, kentin tarihi dokusunu oluşturan en önemli unsurlar arasında yer almaktadır. Bu yapılarda kullanılan taş malzeme, hem mimari estetik hem de dayanıklılık açısından tercih edilmiş olsa da, zaman içerisinde çeşitli çevresel ve yapısal etkenler nedeniyle farklı türde alterasyonlara (alterasyonlara) maruz kalmıştır. Bu bağlamda, çalışmanın temel amacı; Gaziantep'in tarihi taş yapılarında gözlemlenen alterasyon türlerini tespit etmek, bu alterasyonların nedenlerini belirlemek, kimyasal analizlerle desteklenen veriler üretmek ve yersel lazer tarayıcı sistemleri yardımıyla yapıların mevcut durumunu yüksek doğrulukla belgelendirmektir. Çalışmada, Gaziantep il merkezinde yer alan toplamda 14 han, 7 hamam, 1 kastel ve 2 çeşmeden oluşan 24 taş yapı ele alınmıştır. Bu yapılarda meydana gelen alterasyonlar fiziksel, kimyasal, biyolojik ve antropojenik olmak üzere dört ana başlık altında incelenmiştir. Fiziksel alterasyonlar sıcaklık farkları, nem değişimi ve donma-çözülme döngülerinden kaynaklanırken; kimyasal alterasyonlar çoğunlukla atmosferik kirleticiler, tuz kristalleşmesi ve su etkisiyle oluşmaktadır. Biyolojik alterasyonlar mikroorganizma ve bitki örtüsünden kaynaklanırken, antropojenik alterasyonlar ise insan kaynaklı bilinçsiz müdahaleler, yanlış restorasyon uygulamaları ve çevresel ihmaller sonucu ortaya çıkmaktadır. Araştırma kapsamında, yapıların taş yüzeylerinden alınan numuneler XRF cihazı ile kimyasal analizler uygulanmış; böylece alterasyona neden olan kimyasal bileşimler detaylı şekilde belirlenmiştir. Ayrıca yersel lazer tarama teknolojisi ile yapıların dijital ortamda üç boyutlu belgelenmesi sağlanmış, ortofoto görseller yardımıyla taş yüzeylerdeki alterasyonların mekânsal dağılımı belirlenmiştir. Bu belgeler, analitik rölöve çizimlerinin hazırlanmasına zemin oluşturmuş ve restorasyon öncesi müdahale kararları için bilimsel dayanak sağlamıştır. Sonuç olarak, tarihi taş yapılardaki alterasyonların doğru şekilde teşhis edilmesi, nedenlerinin bilimsel yöntemlerle analiz edilmesi ve koruma stratejilerinin bu doğrultuda geliştirilmesi büyük önem taşımaktadır. Bu çalışma, Gaziantep özelinde yürütülmüş olsa da, benzer tarihi taş yapılar için örnek teşkil edebilecek nitelikte bütüncül bir yaklaşım sunmaktadır. Tarihi yapıların sürdürülebilir biçimde korunabilmesi için düzenli izleme, uygun malzeme seçimi ve nitelikli restorasyon uygulamaları hayati bir gerekliliktir.
Özet (Çeviri)
Gaziantep province has been home to many civilizations throughout history and, due to its strategic location, has been an important settlement area where various cultural influences intersect. Stone structures such as inns, bathhouses, castles, and fountains, especially those built during the Ottoman period, are among the most important elements that make up the historical fabric of the city. Although the stone material used in these structures was preferred for both its architectural aesthetics and durability, over time it has been subjected to various types of alterations due to environmental and structural factors. In this context, the main objective of the study is to identify the types of alterations observed in Gaziantep's historical stone structures, determine the causes of these alterations, produce data supported by chemical analyses, and document the current state of the structures with high accuracy using terrestrial laser scanning systems. The study examined a total of 24 stone structures located in the center of Gaziantep province, consisting of 14 houses, 7 bathhouses, 1 kastel, and 2 fountains. The alterations occurring in these structures were examined under four main headings: physical, chemical, biological, and anthropogenic. Physical alterations stem from temperature differences, humidity changes, and freeze-thaw cycles, while chemical alterations are mostly caused by atmospheric pollutants, salt crystallization, and the effects of water. Biological alterations originate from microorganisms and vegetation, while anthropogenic alterations result from unconscious human interventions, incorrect restoration practices, and environmental neglect. Within the scope of the research, chemical analyses were performed on samples taken from the stone surfaces of the structures using an XRF device, thereby enabling the detailed identification of the chemical compositions causing the alterations. Furthermore, the structures were digitally documented in three dimensions using terrestrial laser scanning technology, and the spatial distribution of alterations on stone surfaces was determined with the help of orthophoto images. These documents provided the basis for preparing analytical survey drawings and provided scientific support for intervention decisions prior to restoration. In conclusion, it is of great importance to correctly diagnose alterations in historic stone structures, analyze their causes using scientific methods, and develop conservation strategies accordingly. Although this study was conducted specifically in Gaziantep, it offers a comprehensive approach that can serve as an example for similar historic stone structures. Regular monitoring, appropriate material selection, and qualified restoration practices are vital requirements for the sustainable preservation of historic structures.