Biyogübre ile kimyasal gübre kombinasyonlarının çörek otu (Nigella sativa l.)'nda bitki gelişimi ve verimi üzerine etkisi
Effects of biofertilizers with the chemical fertilizers combinations on plant growth and yield of black cumin (Nigella sativa l.)
- Tez No: 986750
- Danışmanlar: PROF. DR. TAŞKIN POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: Bu çalışma biyogübre ile kimyasal gübre kombinasyonlarının çörek otunun bitki gelişimi ve verimi üzerine etkisini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Yöntem: Çalışma 2025 yılında iklim kontrollü sera koşullarında yapılmıştır. Çalışmada tescilli Çameli çörek otu çeşidi kullanılmıştır. Araştırma tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak kurulmuştur. Araştırmada biyogübre olarak azot fiksasyonu, fosfatı çözebilme, bazı bitki büyüme hormonu üretimi, amino asit ve organik asit üretimi özelliğine sahip iki bakteri izolatı, kimyasal gübre olarak ise çörek otu için önerilen 5 kg/da fosfor ve 6 kg/da azot dozları kullanılmıştır. Bakteri ve kimyasal gübre kombinasyon uygulamaları; Kontrol (bakteri ve kimyasal gübre uygulanmayan), Kimyasal Gübre (KG: NP % önerilen dozlar), Bakteri I (BI), Bakteri II (BII), BI+%25 NP, BI+%50 NP, BI+%75 NP, BII+%25 NP, BII+%50 NP, BII+%75 NP olarak belirlenmiştir. Bulgular: Elde edilen bulgulara göre çörek otuna bakteri ve kimyasal gübrelerinin farklı miktarlarının kombinasyon halinde uygulanmasının bitki boyu, dal sayısı, bitki yaş ve kuru ağırlığı, kök yaş ve kuru ağırlığı, bitki başına kapsül sayısı, kapsüldeki tohum sayısı ve bitki başına tohum sayısı üzerine etkisi istatistiki olarak çok önemli bulunmuştur. Sonuç: Verim parametrelerinden dal saysı, kapsül saysısı, kapsüldeki tohum sayısı ve bitki başına tohum sayısı bakımından B1+%50 NP ve B2+%50 NP uygulamalarında daha iyi sonuçlar elde edildiği ve biyogübre kullanımı ile kimyasal gübre (NP) uygulamasında %50'lik bir azalmanın yüksek girdi kullanılan tarımsal üretim sistemlerine bir alternatif oluşturarak sürdürülebilir tarımda uygulanmasına yardımcı olabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Purpose: The present study was conducted with the objective of ascertaining the effect of combinations of biofertilizer and chemical fertilizer on the plant growth and yield of black cumin. Method: The study was conducted in 2025 under climate-controlled greenhouse conditions. The present study utilised the registered Çameli black cumin variety. The research was established in three replicates, with four plants in each pot, in a completely randomized design. In the study, two bacterial isolates with nitrogen fixation, phosphate solubilization, some plant growth hormone, amino acid and organic acid production properties were used as biofertilizers, and tha rates of 5 kg/da phosphorus and 6 kg/da nitrogen for black cumin seed were used as chemical fertilizers. This research contained the following treatments; an untreated control (no bacteria and chemical fertilizer), a chemical fertilizer (CF: NP % recommended rates), and bacteria I (BI), bacteria II (BII), BI+25% NP, BI+50% NP, BI+75% NP, BII+25% NP, BII+50% NP, BII+75% NP. Findings: The findings of the study indicate that the application of varying bacterial inoculants and chemical fertilisers in combination exerts a statistically significant effect on various physiological and morphological characteristics of the plants, including plant height, the number of branches, plant fresh and dry weight, root fresh and dry weight, the number of capsules per plant, the number of seeds in capsules and number of seeds per plant. Results: With regard to yield parameters such as branch number, capsule number, number of seeds per capsule, and number of seeds per plant, superior results were obtained B1+50% NP and B2+50% NP applications. It is hypothesised that the utilisation of biofertiliser, in conjunction with a 50% reduction in the application of chemical fertiliser (NP), has the potential to function as a substitute for high-input agricultural production systems. This approach could thereby contribute to the establishment of sustainable agricultural practices.