Cebir öğrenme alanına göre tasarlanmış mobil oyun tabanlı etkinliklerin öğrencilerin matematik başarısına, tutumuna ve öz-yeterlilik algılarına etkisi
The effect of mobile game-based activities designed for the learning area of algebra on students' mathematics achievement, attitudes and perceptions of self-efficiency
- Tez No: 986751
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA GÜLER SELEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışmanın birincil amacı öğrencilerin ilgilerini çeken bir eğitsel mobil oyun tasarlamak ve bu oyunun öğrencilerin matematik başarısına, tutumuna ve öz-yeterlilik algısına etkilerini incelemektir. Çalışmanın ikinci amacı ise öğrencilerin geliştirilen eğitsel mobil oyun hakkındaki görüşlerini alarak ileride geliştirilecek olan eğitsel oyunlar için önerilerde bulunmaktır. Bu çalışmada, deneysel araştırma yöntemlerinden ön test son test kontrol gruplu yarı deneysel desen kullanılmıştır. Araştırma 2023-2024 eğitim öğretim yılının birinci döneminde Doğu Anadolu Bölgesi Bingöl ili merkez ilçesinde bulunan bir özel öğretim kurumunda öğrenim gören 38 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma verilerini cebir başarı testi, matematik tutum ölçeği, matematik öz-yeterlilik algısı ölçeği ve geliştirilen eğitsel mobil oyundan elde edilen veriler ile uygulama sonrasında öğrenciler ile yapılan yarı yapılandırılmış görüşmenin ses kayıtları oluşturmaktadır. Yapılan çalışmada yarı yapılandırılmış görüşmeden elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Nicel verilerin analizinde öncelikle verilerin dağılımı incelenmiştir. Elde edilen tüm veriler normal dağılıma uygun olduklarından dolayı parametrik testler veri analizinde kullanılmıştır. Analizlerin yapılmasında Spss programı kullanılmıştır. Eğitsel mobil oyun tabanlı etkinliklerin matematik başarısına, matematiğe ilişkin tutum ve öz-yeterlilik algılarına anlamlı bir etkisinin olmadığı bulunmuştur. Bununla beraber yapılan görüşmelerden öğrencilerin eğitsel mobil oyun ile hem sınıf ortamında hem de evlerinde pratik yapmaktan hoşlandıkları, motive oldukları ve diğer oyunların yerine oynayabilecekleri anlaşılmıştır. Araştırmanın sonucunda geliştirilen mobil oyunun öğrencilerin ilgisini oldukça çektiği görülmüştür. Eğitsel oyunların içerisinde bol bol aksiyon öğeleri olması ve öğrencilerin alıştığı mobil oyunlara benzer olması önerilmektedir. Geliştirilen eğitsel oyunların öğrencileri sürekli akışta tutabilmesi için uzun soluklu organizasyonlara ihtiyaç olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The primary objective of this study was to design an educational mobile game that engages students and to examine its effects on students' mathematics achievement, attitudes, and perceptions of self-efficacy. The secondary objective was to obtain students' opinions about the developed educational mobile game and to make recommendations for future development of educational games. This study employed a quasi-experimental design with a pretest-posttest control group, an experimental research method. The research was conducted with 38 students attending a private educational institution in the central district of Bingöl Province in the Eastern Anatolia Region, during the first semester of the 2023-2024 academic year. The research data consisted of an algebra achievement test, a mathematics attitude scale, a mathematics self-efficacy scale, data obtained from the developed educational mobile game, and audio recordings of a semi-structured interview conducted with the students after the application. Content analysis was used to analyze the data obtained from the semi-structured interviews in this study. In the analysis of quantitative data, the distribution of the data was first examined. Because all the obtained data were normally distributed, parametric tests were used in data analysis. SPSS software was used in the analyses. Educational mobile game-based activities were found to have no significant impact on math achievement, attitudes toward math, or perceptions of self-efficacy. However, interviews revealed that students enjoyed practicing with educational mobile games both in the classroom and at home, were motivated, and could play them instead of other games. The study found that the developed mobile game was highly engaging for students. It is recommended that educational games include plenty of action elements and be similar to mobile games students are accustomed to. It was observed that long-term organizations are needed to keep students engaged in the flow of educational games.