Ramazan orucunun yetişkin bireylerde yeme tutum ve davranışları üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of Ramadan fasting on eating attitudes and behaviors in adults
  1. Tez No: 986809
  2. Yazar: OUMAIMA ALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF GÜNER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstinye Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, sağlıklı yetişkin bireylerde ramazan orucunun beslenme alışkanlıkları, yeme davranışları, antropometrik ölçümler ve beslenme durumu üzerindeki etkilerini ve gastrointestinal semptom oluşturma riskini değerlendirmeyi amaçlamıştır. Gözlemsel türdeki bu araştırma, Mart 2024-Nisan 2024 tarihleri arasında İstanbul'da Uzman Diyetisyen Sümeyye Eker Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezi'nde yürütülmüştür. Araştırmaya, gönüllü olarak katılan 55 sağlıklı yetişkin ile ramazan öncesindeki hafta ve ramazan ayının son haftasında olmak üzere iki görüşme gerçekleştirilmiştir. Katılımcılardan antropometrik ölçümler, 3 günlük besin tüketim kayıtları, Yeme Tutum Testi Kısa Formu (YTT-26), Yeme Alışkanlıkları Anketi (DEBQ) ve Gastrointestinal Semptom Derecelendirme Ölçeği (GSDÖ) verileri toplanmıştır. Araştırma sonuçları, ramazan ayı sonunda katılımcıların vücut ağırlığı (p=0.02), beden kitle indeksi (BKİ) (p=0.02), vücut yağ ağırlığı (p= 0.00), vücut yağ oranı (p=0.01), bel çevresi (p=0.02) ve kalça çevresi (p=0.04) gibi antropometrik ölçümlerinde anlamlı azalmalar olduğunu göstermiştir. Bunun yanı sıra, protein alım miktarında (g/gün) (p=0.02), günlük alınan enerjinin proteinden gelen oranında (p=0.00), niasin alımında (p=0.02) ile diyetin oksijen radikal absorpsiyon kapasitesi (ORAC) değerinde (p=0.00) istatistiksel olarak anlamlı düşüşler tespit edilmiştir. Gastrointestinal semptomlar açısından, kabızlık şikayetinin (p=0.04) ramazan sonunda arttığı belirlenmiştir. Yeme davranışları ve yeme tutumları üzerinde ise ramazan orucunun etkisinin olmadığı görülmüştür. Bununla birlikte, normal yeme tutumu olan kişilerin oranında artış ve bozulmuş yeme tutumu olanların oranında azalma gözlenmiştir. Sonuç olarak, ramazan orucunun beslenme alışkanlıkları ve yeme davranışları üzerinde belirgin bir etkisinin olmadığı; ancak antropometrik ölçümler üzerinde olumlu etkiler sağlayabileceği ve bazı gastrointestinal semptomların artma riski taşıyabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to evaluate the effects of Ramadan fasting on eating habits, eating behaviors, anthropometric measurements, nutritional status, and the risk of developing gastrointestinal symptoms in healthy adults. This observational study was conducted between March 2024 and April 2024 at the Specialist Dietitian Sümeyye Eker Nutrition and Diet Consultancy Center in Istanbul. The study included 55 healthy adult volunteers, and two interviews were conducted with the participants: in the week before Ramadan and the other during the last week of Ramadan. Anthropometric measurements, 3-day dietary intake records, the Eating Attitudes Test Short Form (EAT-26), the Dutch Eating Behavior Questionnaire (DEBQ), and the Gastrointestinal Symptom Rating Scale (GSRS) were collected from the participants. The results revealed significant reductions in anthropometric measurements, including body weight (p=0.02), body mass index (p=0.02), body fat weight (p=0.00), body fat percentage (p=0.01), waist (p=0.02) and hip circumference (p=0.04), at the end of Ramadan. Additionally, significant decrease were observed in protein intake (g/day) (p=0.02), the proportion of daily energy derieved from protein (p=0.00), niacin intake (p=0.02) and the dietary oxygen radical absorbance capacity (ORAC) value (p=0.00). Regarding gastrointestinal symptoms, an increase in constipation complaints was identified at the end of Ramadan (p=0.04). However, no significant effects of Ramadan fasting on eating behaviors or eating attitudes were found. However, an increase in the proportion of people with normal eating attitudes and a decrease in the proportion of people with impaired eating attitudes was observed. In conclusion, Ramadan fasting does not appear to have a significant effect on eating habits or eating behaviors, but it may have positive effects on anthropometric measurements while posing a risk of increasing certain gastrointestinal symptoms.