Pulmoner emboli klinik sınıflaması ile kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of the relationship between the clinical classification of pulmonary embolism and heart-type fatty acid–binding protein (H-FABP)
  1. Tez No: 986833
  2. Yazar: BETÜL IŞIK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EDHEM ÜNVER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
Özet
Pulmoner emboli (PE), yüksek mortalite riski taşıyan ve erken dönemde doğru risk sınıflamasının kritik önem arz ettiği bir klinik tablodur. Bu çalışmada, kalp tipi yağ asidi bağlayıcı protein (H-FABP) düzeylerinin akut pulmoner embolide klinik ciddiyet ile ilişkisi ve ciddi pulmoner emboliyi öngörmedeki prognostik rolünün değerlendirilmesi; ayrıca troponin ve pro-BNP düzeylerinin hastalık ciddiyeti ve prognoz ile ilişkilerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Akut pulmoner emboli tanısı alan toplam 92 hasta çalışmaya dâhil edilmiştir. Hastaların yaş ortalaması 64,1 ± 10,2 yıl olup, %53,3'ü kadın (n=49) ve %46,7'si erkektir (n=43). Non-masif olgu sayısının sınırlı olması nedeniyle klinik sınıflama, masif ve submasif+non-masif gruplar üzerinden yapılmıştır. ROC analizi sonuçlarına göre, troponin (AUC=0,673; p=0,005) ve pro-BNP (AUC=0,657; p=0,011) düzeylerinin hastalık ciddiyetini öngörmede istatistiksel olarak anlamlı ayırt edici güce sahip olduğu saptanmıştır. Buna karşılık H-FABP için hesaplanan AUC değerinin 0,610 olması ve p=0,074 düzeyinde istatistiksel anlamlılığa ulaşmaması, bu biyobelirtecin çalışmamızda anlamlı bir prognostik değer göstermediğini ortaya koymaktadır. PESİ skoru ile yapılan korelasyon analizinde, troponin ve pro-BNP düzeylerinin klinik ciddiyet ile anlamlı pozitif ilişki gösterdiği belirlenmiş; H-FABP ile PESİ skoru arasında ise anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. Elde edilen veriler, troponin ve pro-BNP'nin pulmoner emboli ciddiyeti ile ilişkili güçlü biyobelirteçler olduğunu göstermektedir. H-FABP'nin prognostik performansının anlamlı bulunmaması, biyolojik salınım kinetiğine bağlı ölçüm zamanlaması ve örneklem büyüklüğünün sınırlılığı ile ilişkili olabilir. Bu nedenle, H-FABP'nin pulmoner embolideki prognostik rolünün daha net ortaya konabilmesi için geniş örneklemli ve metodolojik olarak daha güçlü çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Pulmonary embolism (PE) is a life-threatening clinical condition with a high risk of mortality, in which early and accurate risk stratification is essential. The aim of this study was to investigate the prognostic role of Heart-Type Fatty Acid Binding Protein (H-FABP) levels in clinical classification and in predicting severe pulmonary embolism, and to evaluate the relationship between troponin and pro-brain natriuretic peptide (pro-BNP) levels and disease severity and prognosis. A total of 92 patients diagnosed with acute pulmonary embolism were included in the study. The mean age of the patients was 64.1 ± 10.2 years, with a gender distribution of 53.3% females (n=49) and 46.7% males (n=43). Due to the limited number of non-massive cases, clinical classification was performed by grouping patients as massive and submassive+non-massive PE. ROC analysis revealed that troponin (AUC=0.673; p=0.005) and pro-BNP (AUC=0.657; p=0.011) levels had statistically significant discriminatory power in predicting severe pulmonary embolism. In contrast, the AUC value for H-FABP was 0.610 and did not reach statistical significance (p=0.074), suggesting that H-FABP did not demonstrate a significant prognostic value in predicting severe pulmonary embolism in this study. Correlation analysis with the Pulmonary Embolism Severity Index (PESI) demonstrated significant positive associations between troponin and pro-BNP levels and clinical severity, whereas no significant correlation was observed between H-FABP levels and the PESI score. Overall, these findings indicate that troponin and pro-BNP are valuable biomarkers associated with disease severity in pulmonary embolism. The lack of significant prognostic value of H-FABP in this study may be related to its sensitivity to sampling time due to its biological release kinetics, as well as the relatively limited sample size. Therefore, larger and methodologically robust studies are required to more clearly define the potential prognostic role of H-FABP in pulmonary embolism.