Endodontide son irrigasyon solüsyonu olarak kullanılan N-asetilsistein, klorheksidin ve kitosanın farklı kanal dolgu patlarının bağlanma dayanımına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of N-acetylcysteine, chlorhexidine, and chitosan used as final irrigation solutions on the bond strength of different root canal sealers
  1. Tez No: 987008
  2. Yazar: MUSTAFA KAAN BOYANMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SEMRA SEVİMAY
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Endodonti Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Diş Hastalıkları Tedavisi ve Endodonti Bilim Dalı
Özet
Bu in vitro çalışmanın amacı, final irrigasyon solüsyonu olarak kullanılan N-asetilsistein (NAC), kitosan ve klorheksidinin (CHX), epoksi rezin esaslı AH Plus ve kalsiyum silikat esaslı TotalFill BC Sealer kök kanal dolgu patlarının dentine bağlanma dayanımı üzerindeki etkilerini push-out testi ile değerlendirmektir. Çalışmada tek köklü, tek kanallı 96 mandibular premolar diş kullanılmış; tüm kök kanalları ProTaper F4'e kadar şekillendirilmiş ve son irrigasyon aşamasında ilgili solüsyonlarla işlem yapılmıştır. Her kökten koronal, orta ve apikal üçlülerden 2 mm kalınlığında kesitler hazırlanmış ve toplam 288 örnek test edilmiştir. Veriler üç yönlü varyans analizi ile değerlendirilmiş, anlamlılık düzeyi p<0.05 olarak kabul edilmiştir. Üç yönlü ANOVA sonuçları irrigasyon solüsyonu, kanal patı ve bölgenin bağlanma dayanımı üzerinde istatistiksel olarak anlamlı ana etkilere sahip olduğunu; ayrıca tüm iki yönlü ve üçlü etkileşimlerin de anlamlı olduğunu göstermiştir (p<0.001). Genel olarak NAC, her iki kanal patında da en yüksek bağlanma dayanımı değerlerini sağlamıştır. Distile su kullanılan kontrol grubu tüm bölgelerde en düşük ortalama değerlere sahip olmuştur. Kitosan irrigasyonu hem AH Plus hem TotalFill BC Sealer için CHX'ten daha yüksek bağlanma dayanımı oluşturmuş ancak NAC'ın gerisinde kalmıştır. Kök kanal patları karşılaştırıldığında TotalFill BC Sealer, özellikle koronal ve apikal bölgelerde AH Plus'a göre daha yüksek bağlanma dayanımı göstermiştir. NAC grubunda AH Plus orta bölgede daha yüksek değer elde edilirken (p<0.05), TotalFill BC Sealer apikal bölgede en yüksek bağlanmayı sağlamıştır (p<0.05). Hata tipleri incelendiğinde AH Plus grubunda adeziv hataların baskın olması, TotalFill BC Sealer'da ise mikst ve koheziv hataların yüksek oranda görülmesi, biyoseramik patın dentinle daha güçlü bir ara yüz oluşturduğunu desteklemiştir. Sonuç olarak NAC, dentin-pat ara yüzünde bağlanma dayanımını en çok artıran irrigasyon ajanı olarak belirlenmiştir. Kitosan biyouyumluluk ve dentin dostu özellikleri nedeniyle ikinci tercih olarak değerlendirilebilirken, CHX'in adezyon artırma potansiyeli sınırlı kalmıştır. Bulgular, irrigasyon protokolünün adezyon açısından kritik rol taşıdığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This in vitro study aimed to evaluate the effects of N-acetylcysteine (NAC), chitosan, and chlorhexidine (CHX) used as final irrigation solutions on the push-out bond strength of AH Plus (epoxy resin–based) and TotalFill BC Sealer (calcium silicate–based) root canal sealers to dentin. Ninety-six single-rooted, single-canal mandibular premolars were used. All canals were prepared up to ProTaper F4, and final irrigation was performed with the assigned solutions. From each root, 2-mm-thick slices were obtained from the coronal, middle, and apical thirds, resulting in a total of 288 specimens. Data were analyzed using three-way ANOVA with the significance level set at p<0.05. Three-way ANOVA revealed that the irrigation solution, sealer type, and root region had statistically significant main effects on bond strength, and all two-way and three-way interactions were also significant (p<0.001). Overall, NAC yielded the highest bond strength values for both sealers. The distilled water control group showed the lowest mean values across all regions. Chitosan produced higher bond strength than CHX for both AH Plus and TotalFill BC Sealer, but remained inferior to NAC. When sealers were compared, TotalFill BC Sealer generally exhibited higher bond strength than AH Plus, particularly in the coronal and apical regions. In the NAC group, AH Plus showed higher values in the middle region, while TotalFill BC Sealer achieved the highest values in the apical third (p<0.05). Failure mode analysis demonstrated predominantly adhesive failures in the AH Plus group, whereas mixed and cohesive failures were more frequent in the TotalFill BC Sealer group, supporting the superior interfacial integrity of the bioceramic sealer. In conclusion, NAC was identified as the most effective irrigation solution for enhancing dentin–sealer bond strength. Chitosan may serve as a favorable second option due to its biocompatibility and dentin-friendly behavior, whereas CHX showed limited potential in improving adhesion. The findings highlight the critical role of final irrigation protocols in optimizing the adhesive performance of root canal sealers.