Kök kanalından enterococcus faecalisin eliminasyonunda farklı yıkama yöntemleriyle kullanılan yıkama solüsyonlarının ve kanal içi kalsiyum hidroksit uygulamasının etkinliğinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro evaluation of different irrigation solutions used with different techniques in elimination of E. faecalis from the root canal and the efficacy of intracanal calcium hydroxide dressing
  1. Tez No: 115968
  2. Yazar: İHSAN TAYLAN GÜNAYDIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. IŞIL KÜÇÜKAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2002
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
6. ÖZET Bu çalışmanın amacı, inatçı kök kanalı enfeksiyonlarında rol oynadığı düşünülen E. faecalis'in eliminasyonunda, klinikte kök kanallarının yıkanmasında rutin olarak kullanılan NaOCİ solüsyonunun iki farklı konsantrasyonu (% 5.25 ve % 2.6) ile son zamanlarda NaOCİ solüsyonuna alternatif olarak kullanılabileceği bildirilen % 0.2 klorheksidin glukonat solüsyonunun etkinliklerini karşılaştırmak ve bu yıkama solüsyonlarının dental şırınga veya ultrasonik aparey ile kök kanallarına uygulanmasının sonuçlar üzerindeki etkisini incelemektir. Çalışmamızda, ayrıca, enfekte kök kanallarının tedavisinde kanal içi medikamenti olarak sıklıkla kullanılan Ca(OH>2 patının, E. faecalis üzerindeki antibakteriyel etkinliğinin de araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada 120 adet yeni çekilmiş, tek köklü, tek kanallı sürekli insan dişi kullanılmıştır. Dişlerin anatomik kuronları mine - sement hizasından kesildikten sonra, kök kanalları, Ni - Ti döner alet sistemlerinden HERO 642 sistemi kullanılarak step - down tekniğine göre şekillendirilmiştir. Kök kanalı şekillendirme işlemleri tamamlanan dişlerin foramen apikale'leri, bakteri sızıntısını önlemek amacıyla, kompozit dolgu maddesi ile tıkanmış ve mikrobiyolojik işlemlerin kolaylaştırılması için dişler tek tek akrilik bloklar içerisine gömülmüş ve numaralandırılmıştır. Bu şekilde hazırlanan dişler toplam 8 gruba ayrılmıştır. Her bir grupta 15 diş yer almıştır. Bu çalışmada, E. faecalis'in ATCC 29212 susu kullanılmıştır. Çalışma sırasında, E. faecalis' 'in Triptik Soy Agar (TSA) besi yerine ekilerek, 18 saatlik inkübasyon sonucu elde edilen taze kültürleri kullanılmıştır. Bu kültürden, MacFarland 0.5 olacak şekilde, Triptik Soy Buyyon (TSB) tüpüne alınarak hazırlanan bakteri süspansiyonu, kök kanallarına ekim için kullanılmıştır. 101Hazırlanan bakteri süspansiyonu, steril kök kanallarına steril bir dental şırınga yardımı ile inoküle edilmiş ve kanal ağızlan geçici dolgu maddesi ile kapatılmıştır. İnoküle edilen dişler, daha sonra % 100 nemli ortamda 37°C'de 24 saat süre ile inkübe edilmişlerdir. » Deney gruplarında kullanılan % 5.25 veya % 2.6'lık NaOCİ ya da % 0.2'lik klorheksidin glukonat solüsyonları, kök kanallarına 22 gauge'lik dental şırınga (1., 2. ve 5. Gruplar) veya ultrasonik aparey ile (3., 4. ve 6. Gruplar) uygulanmıştır. Kontrol gruplarındaki kök kanallarının yıkanmasında serum fizyolojik solüsyonu dental şırınga ile uygulanmıştır. Deney ve kontrol gruplarında, steril TSB'de ıslatılan steril paper - point' ler kök kanalları içerisine yerleştirilerek 5 dk bekletilmişlerdir. Daha sonra bu paper - point' ler, TSB besi yeri içeren tüplere konmuş ve 2 dk süreyle vorteks ile karıştırıldıktan sonra sulandırılarak TSA besi yeri içeren petrilere ölçülü miktarlarda ekilmiş ve koloni sayımlarının yapılabilmesi için 24 saat süre ile 37°C'de beklemek üzere etüve kaldırılmıştır. Kontrol 1 Grubu'nda, serum fizyolojik yıkamasını takiben, kök kanallarından mikrobiyolojik örnekler alındıktan sonra, kök kanallarının içerisine steril TSB ile karıştırılmış Ca(OH)2 patı yerleştirilmiş ve bir hafta süre ile bekletilmek üzere 37°C'de etüve kaldırılmıştır. Çalışmamızda yer alan tüm deney ve kontrol gruplarına ait bütün petrilerde koloni sayımlan yapılmış ve bulunan değerler cfu/ml birimine çevrilmiştir. Çalışmamızda elde edilen bulguların istatistiksel analizi yapıldığında: Deney ve kontrol gruplarında kullanılan tüm kök kanalı yıkama solüsyonlarının ve bir hafta süre ile kök kanallarına uygulanan Ca(OH)2'in, E. faecalis'in eliminasyonunda anlamlı derecede etkili oldukları saptanmıştır (p=0.001). 102İki serum fizyolojik kontrol grubunda, yıkama sonrasında saptanan bakteri miktarı, yıkama öncesine kıyasla anlamlı derecede azalmış olmasına karşın, yine de yıkama sonrasında kök kanalı içinde önemli miktarda canlı bakteri kaldığı gözlenmiştir. Dental şırınga ile uygulanan % 5.25'lik ve % 2.6'lık NaOCİ solüsyonları arasında ve bu solüsyonlar ile, yine dental şırınga ile uygulanan % 0.2'lik klorheksidin glukonat solüsyonu arasında antibakteriyel etkinlik açısından anlamlı bir fark saptanamamıştır (pX).05). Ultrasonik aparey ile uygulanan % 5.25'lik NaOCİ solüsyonu ile, % 2.6'lık NaOCİ solüsyonu arasında antibakteriyel etkinlik açısından anlamlı bir fark saptanamamıştır (p>0.05). Ancak, bu solüsyonların, yine ultrasonik aparey ile uygulanan % 0.2'lik klorheksidin glukonat solüsyonuna göre antibakteriyel açıdan daha etkin oldukları saptanmıştır (p0.05).
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY The purpose of this in vitro study was to compare the intracanal bacterial reduction using 5.25 % or 2.6 % sodium hypochlorite or 0.2 % chlorhexidine gluconate irrigating solutions applied either with a dental syringe or an ultrasonic device to root canals monoinfected by a therapy-resistant bacteria, Enterococcus faecalis. The antibacterial efficacy of calcium hydroxide applied to the root canals for one week as an intracanal medicament was also evaluated. A total of 120 freshly extracted human teeth with single root canals were used. The crowns were removed from cemento-enamel junctions and root canal instrumentation procedure was carried out by using HERO 642 nickel-titanium rotary system with step-down technique. The apices were sealed with a composite resin to prevent bacterial leakage. The teeth were embedded in acrylic resin blocks and autoclaved at 121°C for 15 min. Then the teeth were divided into 8 groups, with 15 teeth each, and labelled. E. faecalis ATCC 29212, which was obtained originally from a frozen source, was inoculated onto Tryptic Soy Agar plates and incubated for 18 h aerobically at 37°C. Teeth were inoculated with a suspension of bacteria which was adjusted optically to match MacFarland 0.5 scale, using a sterile syringe and 22 gauge needle. The coronal cavities were sealed with temporary filling material and the teeth were incubated at 37°C under 100 % humid condition for 24 h. In the experimental groups, the root canals were irrigated with 5.25 % or 2.6 % sodium hypochlorite or 0.2 % chlorhexidine gluconate irrigating solutions applied either with 22 gauge needle attached to a dental syringe (Group 1, 2 and 5) or an ultrasonic device (Group 3, 4 and 6). Physiological saline solution delivered with a dental syringe was used as control. Following bacterial sampling, the root canals in the control group were filled with pure Ca(OH>2 mixed with sterile TSB was placed into the root canals and stored 104at 37°C for one week. 15 teeth infected with E. faecalis which was also kept in 37°C for one week was used as the control of Ca(OH)2 group. Sterile papers - points soaked in sterile Tryptic Soy Broth were placed into the root canals for 5 min in both experimental and control groups. Then the paper - points were transferred into test tubes containing TSB and vortexed for 2 min. 10 - fold dilutions were prepared and 0.1 ml of this final suspension was inoculated onto each TSA plate. Following incubation at 37°C for 24 h, the bacterial colonies were counted and cfu/ml was calculated. Statistical analysis of the data was as follows: All the irrigating solutions used with either dental syringe or ultrasonic device in the experimental groups, were found to be significantly effective in the elimination of E. faecalis from the root canals in vitro (p=0.001). The physiological saline solution used in control groups with dental syringe was also found to be significantly effective in the elimination of E. faecalis (p=0.001). Application of Ca(OH)2 intracanal medicament for one week successfully reduced the number of bacteria left in the root canals following irrigation with physiological saline solution (p=0.001). The two physiologic saline irrigation control groups significantly decreased the number of bacteria found in the root canals but it was also observed that significant amount of bacteria still remained vital in the root canals. In regard to antibacterial efficacy, there was no statistically significant differences among the irrigating solutions in experimental groups when they were used with a dental syringe (p>0.05).