Reseptör etkileşimli protein kinaz-3 inhibitörü dabrafenib'in doksorubisin kardiyotoksisitesi sonucu oluşan nekroptoza karşı koruyucu etkilerinin araştırılması
Investigation of the protective effects of dabrafenib- receptor interacting protein kinase 3 inhibitor- against necroptosis induced by doxorubicin cardiotoxicity
  1. Tez No: 987161
  2. Yazar: MERYEM ŞEYDA KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ERDİNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
Özet
Amaç: RIP3 enziminin selektif inhibitörü olan dabrafenibin (Dab) doksorubisin (Dox) kardiyotoksisitesinde gelişen nekroptoza karşı koruyucu etkilerini araştırmak ve nekroptoza karşı koruyucu etkisi kanıtlanmış RIP1 inhibitörü nekrostatin-1 (Nec-1) ile karşılaştırmak amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: 48 adet Sprague Dawley cinsi erkek rat 6 gruba ayrıldı: 7 gün boyunca intraperitoneal (i.p.) ilaç enjeksiyonları yapıldı. Kontrol grubu (her gün 1 ml serum fizyolojik), Dox grubu (tek doz 10 mg/kg Dox), Dox+Dab grubu (tek doz 10 mg/kg Dox ve her gün 10 mg/kg Dab), Dox+Nec grubu (tek doz 10 mg/kg Dox ve her gün 1,65 mg/kg Nec-1); Dab grubu (her gün 10 mg/kg Dab), Nec grubu (her gün 1,65 mg/kg Nec-1). 7 günün sonunda bütün gruplarda, ratların kalpleri izole edildi ve aorttan kanüle edilerek Langendorf sisteminde Krebs-Henseleit solüsyonu ile perfüze edilerek koroner perfüzyon basınçları MP30 software sistemi ile (Biopac systems) kaydedildi. Ayrıca kalplere takılan elektrotlar yardımı ile kalbin dakikadaki atım sayısı olan kalp atım hızı (KAH) kaydedildi. Kalp dokusunda malondialdehit (MDA) düzeyleri ve western blotting yöntemi ile RIP1, RIP3, CaMKII, CypD proteinlerinin ekspresyon seviyeleri ölçüldü. Formaldehid ile fikse edilen kalp dokuları ise histopatolojik olarak incelendi. Bulgular: Dox grubunda artan perfüzyon basıncı, kalp hızı, MDA düzeyleri ve nekroptotik proteinlerin ekspresyon seviyeleri dabrafenib uygulanması ile istatistiksel olarak anlamlı şekilde azalmıştır (p<0.05). Ayrıca belirtilen parametreler üzerinden dabrafenib ve necrostatin-1'in koruyucu etkileri kıyaslandığında, dabrafenibin nekroptoza karşı anlamlı bir şekilde daha koruyucu olduğu bulunmuştur (p<0.05). Sonuç: Dabrafenib'in, doksorubisin ile oluşan kardiyotoksik hasarda gelişen nekroptoza karşı koruyucu etki gösterdiği ve daha önce yapılan çalışmalar ile koruyucu etkisi kanıtlanmış olan nekrostatin-1 ile mukayese edildiğinde koruyuculuğunun daha fazla olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Aim: It was aimed to examine the protective effects of dabrafenib- a selective RIP3 inhibitor- against doxorubicin induced cardiotoxicity and to compare it with necrostatin-1, which is a RIP1 inhibitor and has a proven protective effect against necroptosis. Materials and Methods: 48 Sprague Dawley male rats were divided into 9 groups and intraperitoneally injected for seven days: Control group (saline 1ml every day); Dox group (a single dose of 10 mg/kg Dox); Dox+Dab group (single dose of 10 mg/kg Dox and 10mg/kg Dab daily); Dox+Nec group (a single dose of 10 mg/kg Dox and 1.65 mg/kg Nec-1 daily); Dab group (10 mg/kg /day Dab); Nec group (1.65 mg/kg/day Nec-1). After seven days in all groups, the hearts of the rats were isolated and cannulated from the aorta and perfused with Krebs-Henseleit solution by using Langendorff system. Coronary perfusion pressure was recorded by MP30 (Biopac systems) and heart rates were measured by electrodes attached to the heart. In heart tissues mondialdehyde (MDA) levels were determined and protein expression levels of RIP1, RIP3, CaMKII, CypD were examined by western blotting. Besides that, heart tissues were fixed by formaldehyde and histopathologically examined Results: In the Dox group, increased perfusion pressure, heart rate, MDA levels and expression levels of necroptotic proteins were significantly decreased by dabrafenib administration (p<0.05). In addition, while the protective effects of dabrafenib was compared with necrostatin-1 it was observed that dabrafenib was significantly more effective against necroptosis (p<0.05). Conclusion: It was found that dabrafenib had a protective effect against necroptosis occurred in doxorubicin induced cardiotoxic injury, and it was more effective than necrostatin-1.