İstanbul havalimanı kalkış prosedürlerinin devamlı tırmanma operasyonlarına etkilerinin incelenmesi
An examination of the impact of sids at istanbul airport on continuous climb operation
  1. Tez No: 987332
  2. Yazar: RIDVAN CELEP
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FULYA AYBEK ÇETEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sivil Havacılık, Civil Aviation
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hava Trafik Kontrol Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, artan havacılık faaliyetleri ve ekonomik kısıtlamalar doğrultusunda yakıt maliyetlerinin, çevresel etkilerin ve hava trafik kontrolörünün iş yükünün azaltılmasına yönelik sürdürülebilir çözümler arasında yer alan Devamlı Tırmanma Operasyonlarının, paralel pist operasyonları düzenlenen hava sahalarında uygulanabilirliğini değerlendirmektedir. Devamlı Tırmanma Operasyonları, uçakların kalkıştan seyir irtifasına kadar kesintisiz ve verimli şekilde tırmanmasını sağlayarak, hem yakıt tüketimini hem de karbon emisyonlarını azaltmaktadır. Ancak, İstanbul Havalimanı Terminal Kontrol Sahası gibi yoğun ve karmaşık hava sahalarında, Devamlı Tırmanma Operasyonlarının etkin uygulanabilmesi; Standart Aletli Kalkış Prosedürlerinin tasarımı, pist atamaları ve hava trafik kontrolörünün müdahale süreçleri gibi birçok değişkene bağlı olmaktadır. Çalışmada, gerçek zamanlı radar simülasyonları ile yapılan analizlerde, özellikle çakışmaların meydana geldiği noktalarda tespit edilen trafik yoğunlukları nedeniyle artan seviye tutma talimatlarının, Devamlı Tırmanma Operasyonlarının sürekliliğini olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Sonuç olarak çalışmada, Devamlı Tırmanma Operasyonlarının etkin bir şekilde uygulanabilmesi için Standart Aletli Kalkış Prosedürleri tasarımlarında düzenleme yapılması ve akıllı pist atama stratejileri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the applicability of Continuous Climb Operation, which are considered among the sustainable solutions aimed at reducing fuel costs, environmental impact, and air traffic controller workload in response to increasing aviation activity and global economic constraints. Continuous Climb Operation enable aircraft to climb continuously and efficiently from takeoff to cruising altitude, thereby reducing both fuel consumption and carbon emissions. However, the effective implementation of Continuous Climb Operation in complex and high density airspace structures such as the Istanbul Airport Terminal Maneuvering Area depends on various factors, including Standard Instrument Departure design, runway assignment strategies, and air traffic controller intervention processes. The study's real-time radar simulation analyses reveal that traffic congestion particularly at conflict points leads to an increase in level off instructions, which negatively affects the continuity of Continuous Climb Operation. As a result, in order to effectively implement Continuous Climb Operations, it is recommended to revise the design of Standard Instrument Departure Procedures and to adopt intelligent runway assignment strategies.