Seyahat işletmelerinde muhasebe sistemi ve bir örnek uygulama
Accounting system in travel business firms and a model application
  1. Tez No: 98751
  2. Yazar: ÇETİN UÇAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLÜFER TETİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 231
Özet
XI ÖZET Tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde seyahat işletmelerinin tanımı, işlevleri, özellikleri, sınıflandırılması, kanun ve yönetmelik hakkında temel bilgiler açıklanmıştır. Bu bölüm içinde ayrıca, seyahat işletmeleri muhasebesinin tanımı, amaçları, muhasebe süreci, muhasebe sistemi ve önemine değinilmiştir. İkinci bölümde, seyahat işletmelerinde muhasebe sisteminin temel unsurları olan muhasebe belgeleri, defterleri ve raporları incelenmiştir. Üçüncü bölümde, tekdüzen muhasebe sistemi hakkında temel bilgiler açıklandı ve daha sonra seyahat işletmelerinde kullanılan tekdüzen hesap planının bir analizi yapıldı. Son olarak, seyahat işletmelerinde uygulanabilir bir örnek hesap planı sunuldu ve seyahat işletmeleri faaliyetlerinin muhasebe kayıtlan örnekler vasıtasıyla açıklandı. Dördüncü bölümde, yeni kurulan bir seyahat acentasında yapılan bir uygulama açıklanmıştır. Sonuç kısmında ise, Türkiye'deki seyahat acentalarının muhasebe sorunları belirtilerek çözüm önerileri getirilmektedir.
Özet (Çeviri)
Xll SUMMARY The study consist of four chapters. In the first chapter of study, basic information about travel business firms' definition, functions, attributes, classifications, law and regulations have been explained. In this chapter, moreover, accounting travel business firms' definition, aims, accounting system and importance have been mentioned. In the second chapter, accounting records, books and reports which are basic elements of accounting system in the travel business firms have been investigated. In the third chapter, basic information about Uniform Accounting System have been explained and then an analysis of Uniform accounts chart which is used in the travel business firms has been made. Finally, a practicable model accounts chart in the travel business firms has been presented and travel business firms activities' accounting records have been explained by means of examples. In the fourth chapter, an application which had been made in a new established travel agency has been explained. In the conclusion of the study, travel agents' accounting problems in Turkey have been mentioned and some suggestions have been proposed. XJC YÛKSSKÖ?RİTIM KURUWt DOKÜMANTASYON HEWOSt