Türkiye'ye göç eden Suriyeli çocukların dil edinimi alanında hazırlanan lisansüstü tezler üzerine bir inceleme
A study of graduate theses prepared in the field of language acquisition of Syrian children who migrated to Türkiye
  1. Tez No: 987518
  2. Yazar: HALİL KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUNUS EMRE TANSÜ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Dilbilim, Sociology, Linguistics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Göç Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Göç Çalışmaları Ana Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, Türkiye'ye göç eden Suriyeli çocukların dil edinimi konusunda hazırlanan lisansüstü tezleri inceleyerek, bu alandaki akademik araştırmaların genel eğilimlerini, yöntemlerini ve bulgularını değerlendirmeyi amaçlamaktadır. Suriyeli çocukların Türkçe dil becerilerini edinme süreçleri, karşılaştıkları zorluklar ve dil politikalarının bu süreçteki etkileri, ilgili tezlerde sıklıkla ele alınan konular arasındadır. Yapılan araştırmalar, göç sürecinin getirdiği travmalar, kültürel uyum sorunları ve eğitim politikalarının dil edinimi sürecini nasıl etkilediğini göstermektedir. Bununla birlikte, Suriyeli çocukların hızlı bir şekilde iletişim becerilerini geliştirdiği, ancak akademik dil becerilerinde daha fazla desteğe ihtiyaç duydukları tespit edilmiştir. İncelenen tezler, Türkçe öğretiminde kullanılan yöntemlerin etkinliği, görsel ve işitsel materyallerin katkısı, hızlandırılmış dil programlarının verimliliği ve oyun tabanlı öğrenme gibi pedagojik yaklaşımların önemini vurgulamaktadır. Ayrıca, Türkiye'de uygulanan dil politikalarının göçmen çocukların Türkçe öğrenme sürecine etkileri analiz edilerek, bu politikaların nasıl geliştirilebileceğine dair öneriler sunulmaktadır. Çalışmanın bulguları, akademik çalışmaların hem dil edinimi sürecindeki engellerin aşılmasına hem de göçmen çocukların Türkçe dil becerilerinin güçlendirilmesine yönelik önemli katkılar sunduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study examines graduate theses prepared on the language acquisition of Syrian children migrating to Türkiye and aims to evaluate the general trends, methods, and findings of academic research in this field. The processes through which Syrian children acquire Turkish language skills, the challenges they face, and the impact of language policies on this process are among the frequently discussed topics in these theses. Studies demonstrate how the traumas brought on by the migration process, cultural adaptation challenges, and educational policies affect the language acquisition process. Furthermore, it has been determined that Syrian children develop communication skills rapidly but require more support in their academic language skills. The theses examined emphasize the effectiveness of the methods used in Turkish language teaching, the contribution of visual and audio materials, the effectiveness of accelerated language programs, and the importance of pedagogical approaches such as game-based learning. Furthermore, the effects of language policies implemented in Türkiye on the Turkish language learning process of immigrant children are analyzed, and suggestions are offered for how these policies can be improved. The findings of the study reveal that academic studies make significant contributions both to overcoming obstacles in the language acquisition process and to strengthening the Turkish language skills of immigrant children.