Tevkifata tabi işlemlerde katma değer vergisi iade sürecinde karşılaşılan sorunlar ve çözüm önerileri
Issues and proposed solutions in the value added tax refund process for withholding transactions
- Tez No: 987517
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR YAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
Özet
Vergilendirme işlemi, devletin vergi yükümlülüklerini yerine getirmek amacıyla, vergi mükelleflerinden vergi toplama süreci olarak tanımlanmaktadır. Böylelikle hem devlet kamu hizmeti sunma gibi kalkınma açısından lazım olan altyapıyı edinmek için gerekli fonları sağlamakta hem de uzun vadeli büyüme, yoksulluğu en aza indirgeme gibi toplum için çeşitli hizmetlerin finansmanını temin etmektedir. Dolayısıyla mükelleflerin vergi yükümlülüklerini yerine getirmesi, önemli derecede etkilemektedir. Mükellefin, vergi yükümlülüğünü dürüst bir şekilde yerine getirmesi ve yaşadığı bölgedeki büyüme ve kalkınma için ödediği verginin öneminin farkına varması vergi uyumsuzluğunu da ortadan kaldırmaktadır. Vergi kayıp ve kaçakları önleyebilmek için vergi güvenlik müesseseleri bulunmaktadır. Vergi güvenlik müesseseleri mükelleflerin vergi sorumluluklarını yerine getirmelerini sağlayarak, vergi idaresininde daha etkin bir şekilde denetim yapmasını sağlamaktadır. Katma değer vergisinde ise kanunda bulunan istisnalar, vergilendirme sürecinde önemli bir yer tutmaktadır. Katma değer vergisi, mal ve hizmetlerin üretiminden nihai tüketime kadar olan süreçteki her aşamada alıcıdan toplanan ve satıcıya iade edilen bir dolaylı vergi türü olmaktadır. Ancak tevkifat, vergi yükümlülüğünün kısmi veya tam olarak alıcıya aktarılmasıdır. Mükellefler tarafından ödenecek olan vergi yerine, alıcı firma tarafından devlet adına toplanmakta ve ilgili vergi dairesine ödenmektedir. Çalışmada tevkifatlı işlemlerin ne olduğu, hangi mal ve hizmetlerin tevkifata tabi olduğu açıklanmış ve tevkifatlı işlemlerde katma değer vergisi iadesi süreci ele alınmıştır. Türkiye'de tevkifat, özellikle inşaat, taşımacılık, otomotiv sektörleri gibi birçok sektörde yaygın olarak uygulanmaktadır. 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu ve 213 sayılı Vergi Usul Kanunu'nda tevkifatla ilgili hükümler yer almaktadır. Katma değer vergisi iade sürecinde ise mükelleflerinin finansal yükümlülüklerinin düzenli bir şekilde yerine getirilmesi için kritik bir öneme sahiptir. İade alabilmek için başvuru şartları, istenilen evraklar, vergi dairesindeki süreç ele alınmıştır. İade sürecinin etkin bir şekilde yönetilmesi, mükelleflerin doğru ve eksiksiz belgelerle başvuru yapması, vergi dairesinin süreci hızlandırması gibi unsurlar, iade sürecinin verimli olmasını sağlamaktadır. İade talebinde bulunabilmek için mükelleflerin, ödenen katma değer vergisinin belirli bir oranda olması ve vergiyi ödeyen kişi ya da kurumlar için kayıtları doğru tutmaları gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
The taxation process is defined as the process through which the state collects taxes from taxpayers in order to fulfill its tax obligations. In this way, the state both secures the necessary funds to set up a substructure required for development—such as providing public services—and finances various services for society, such as long-term growth and minimizing poverty. Therefore, it significantly affects taxpayers' ability to fulfill their tax obligations. When a taxpayer fulfills their tax duties honestly and becomes aware of the importance of the taxes they pay for the growth and development of their region, tax noncompliance is also eliminated. To prevent tax losses and evasion, there are some tax security mechanisms. Tax security mechanisms ensure that taxpayers fulfill their tax responsibilities, while also enabling the tax administration to conduct audits more effectively. In value added tax, the exemptions stated in the law hold a significant place in the taxation process. Value added tax is an indirect tax collected from the buyer at each stage of the process from the production of goods and services to final consumption, and it is refunded to the seller. However, withholding refers to the partial transfer of the tax obligation to the buyer. Instead of the value added tax being paid by the taxpayer, it is collected by the buyer on behalf of the state and paid to the relevant tax office. In this study, the nature of transactions subject to withholding, the goods and services covered by withholding, and the value added tax refund process in such transactions are explained. Withholding is widely applied in many sectors, especially in construction, transportation, and the automotive industry in Türkiye. Provisions related to withholding are included in Law No. 3065 on Value Added Tax and Law No. 213 on Tax Procedure. The value added tax refund process is critically important for taxpayers to fulfill their financial obligations in an organized manner. This study addresses the application requirements, the necessary documents, and the process at the tax office in order to obtain a refund. Effective management of the refund process, including taxpayers submitting accurate and complete documentation and the tax office expediting the procedure, ensures the efficiency of the refund process. In order to request a refund, taxpayers must pay value added tax at a certain rate and must keep accurate records for the individuals or institutions that pay the tax.