Developing an approach for migration of small and medium enterprises to cloud computing environments
Küçük ve orta ölçekli işletmelerin bulut bilişim ekosistemine geçişine yönelik yaklaşım geliştirilmesi
  1. Tez No: 987580
  2. Yazar: FURKAN BOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEKİN ERHAN EREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Enformatik Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzün hızla gelişen iş dünyasında, bulut bilişim, özellikle küçük ve orta ölçekli işletmeler (kobiler) için dönüştürücü bir teknoloji olarak ortaya çıkmıştır. Benzersiz ölçeklenebilirlik, esneklik ve maliyet verimliliği sunmaktadır. Ancak, büyük şirketler bulut çözümlerini hızla benimserken, kobiler genellikle bu süreçte önemli zorluklarla karşılaşmaktadır. Bu tez, kobilerde bulut bilişimin benimsenme süreçlerini ve bu süreçte karşılaşılan engelleri inceleyerek bir sistematik süreç çerçevesi çizmiştir. Genellikle sınırlı finansal kaynakları ve teknik uzmanlıkları nedeniyle kobiler, maliyetler, veri güvenliği, düzenlemelere uyum ve mevcut iş operasyonlarında olası kesintiler konusundaki endişeler nedeniyle genellikle bulut tabanlı çözümlere geçiş konusunda tereddütlüdür. Bu yaklaşımla tez, teknolojik altyapı, kurumsal hazırlık ve finansal planlama da dahil olmak üzere başarılı bulut entegrasyonunu etkileyen kritik faktörleri belirlemektedir. Ayrıca, benimseme önündeki engellerin aşılmasında liderliğin rolü ve stratejik karar almanın önemi de ele alınmaktadır. Bu çalışmadan elde edilen bulgular, kobilerin ihtiyaç ve kısıtlamalarına özel olarak uyarlanmış kapsamlı bir bulut benimseme çerçevesi geliştirmek için kullanılmaktadır. Bu çerçeve, uygun bulut hizmetlerinin seçimi ve veri güvenliğinin yönetimi gibi teknik yönleri kapsamakla kalmayıp, aynı zamanda başarılı bir benimseme için kritik öneme sahip kurumsal ve stratejik faktörleri de ele almaktadır. Bütün bunlar büyük kurumsal şirketler için bazı çalışmalarda sunulsa da kobilerin özel ihtiyaçları düşünülerek hazırlanan bir çerçeve bulunmamaktadır. Bu tez ile birlikte bu boşluğun kapanması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Technology is rapidly evolving, and many organizations must adapt to this rapid development. Cloud computing, one of the most important aspects of technological advancement, is also part of this digitalization. All organizations want to benefit from cloud computing because it offers many advantages. Scalability, cost-effectiveness, and flexibility are just a few of them. While large and corporate companies can take steps to benefit from these advantages, small and medium-sized enterprises (SMEs) may face different challenges. This situation inspired this thesis, aiming to create a migration structure suitable for SMEs. In considering this process, the limited financial and technically equipped personnel resources of SMEs, as well as their security concerns, have been taken into account. SMEs generally have doubts due to these reasons, and this thesis aims to offer a more suitable method for them to take this step. This framework offers benefits to SMEs in transitioning to a technological infrastructure, planning this migration financially, and preparing their operations accordingly. Each proposed step has been considered according to the needs of the SME, taking into account their limitations. Work has been done on both the technically necessary security measures and the cultural and strategic actions that need to be taken at the business level. While these studies are presented for large corporations, they are not available for SMEs; since existing studies do not consider the needs of SMEs, this framework aims to fill this gap.