İnşaat projelerinde arttırılmış gerçeklik teknolojisi ile fayda/maliyet analizi
Benefit/cost analysis with augmented reality technology in construction projects
  1. Tez No: 987582
  2. Yazar: HALİL ESENDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYNUR KAZAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Son yıllarda teknolojinin hızlı gelişimi ile tüm sektörlerde teknolojiye olan adaptasyon hız kazanmıştır. Teknolojik olanaklarla geliştirilen çözümler, hedeflenen amaçlara daha kısa sürede, daha düşük maliyetle ve daha yüksek kaliteyle ulaşılmasını mümkün kılmaktadır. Bu durum, son yıllarda tüm dünyada ve tüm sektörlerde teknoloji odaklı gelişmelerin yoğunluk kazanmasına neden olmuştur. Teknolojinin uygulama alanlarının oldukça geniş olduğu sağlık, endüstri, otomotiv sektöründe AI, Chatgpt, VR, AR gibi birçok uygulama bu alanlara girmiş olup inşaat sektörünün de bunların dışında tutulması mümkün değildir. İnşaat sektörü bu kökten değişime karşı olmamakla birlikte, süreç daha yavaş ilerlemektedir. İnşaat sektörünün kendi özelliğinden dolayı teknolojiye adaptasyonu sınırlı kalmakla birlikte tasarım aşamasından başlayarak, imalat aşaması, kontrol aşaması, imalat sonrası müşteri memnuniyetinin izlenmesi gibi birçok aşamada farklı farklı teknolojik uygulamalardan faydalanılmakta ve elde edilen sonuçlar sektör açısından oldukça önemli olmaktadır. Ülkemizde de teknoloji, sektörde öncü firmalarda artmış olsa da hem özel hem de kamuda dünyaya göre yavaş ilerlemekte olup sürecin hızlanması gerektiği düşünülmektedir. Teknolojik uygulamalara bakıldığında bilgisayar yazılımları, VR, AR, MR, XR, dijitalleşme üzerine programlar, dijital ikiz çalışmaları vb. uygulamalar önde gelmektedir. Bu çalışmada, teknolojiye adaptasyonun inşaat sektörüne uygulanması konusu ele alınarak artırılmış gerçeklik üzerine araştırmalar yapılmış, bir hastane projesi inşaat aşaması süresince takip edilmiş, artırılmış gerçeklik teknolojisi ile oluşturulan görseller mahallindeki durumlar ile karşılaştırılarak, elde edilen veriler üzerinden analiz yapılmıştır. Artırılmış gerçeklik teknolojisinin bir inşaat projesi açısından kullanım alanları tespit edilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In recent years, with the rapid advancement of technology, adaptation to technology has accelerated across all sectors. Thanks to solutions developed with technology, it is possible to achieve targeted objectives more effectively with optimal time, low cost, and high quality. As a result, technological developments have intensified across the entire world and all sectors in recent times. With technology having a wide range of applications in sectors such as healthcare, industry, and automotive, many applications such as AI, ChatGPT, VR and AR have entered these fields, and the construction sector cannot be excluded from this. While the construction sector is not immune to this fundamental change, the process is progressing more slowly. Although the construction sector's adaptation to technology is limited due to its own characteristics, it benefits from various technological applications at many stages, starting from the design phase, through the manufacturing phase and the control phase, to monitoring customer satisfaction after manufacturing, and the results obtained are quite important for the sector. Although technology has increased in leading companies in our country, both the private and public sectors are progressing slowly compared to the rest of the world, and it is thought that the process needs to be accelerated. In terms of technological applications, computer software, VR, AR, MR, XR, digitalisation programmes, digital twin studies, etc. are at the forefront. This study examines the application of technological adaptation to the construction sector, conducting research on augmented reality. A hospital project was monitored throughout its construction phase, and the visuals obtained using augmented reality technology were compared with the actual conditions on site. A cost-benefit analysis was then performed based on the data obtained. The study sought to identify the areas of application for augmented reality technology in a construction project.