Hipertermi tedavisinde kullanılacak esnek manyetik mikrorobotun üretimi ve geliştirilmesi
Production and development of a flexible (deformable) magnetic microrobot to be used in hyperthermia treatment
- Tez No: 987590
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYSUN BALTACI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
Özet
Kanser, dünya genelinde en fazla ölüme neden olan hastalıklardan biridir. Kombinasyon şeklinde tedaviler, kanser tedavisinde daha etkilidir. Özellikle hipertermi tedavisinde bazı tedavi yöntemlerine ek olarak uygulanan lokalize ilaç ve ısı terapisi, kanserli hücrenin nekroza uğramasına neden olur. Bu sayede lokalize tedavi, kanser tedavisinde önemli bir yer tutar. Hipertermi tedavisinde, kanserli hücrenin 42–46 °C'ye kadar ısıtılması gerekmektedir. Bu işlem yapılırken çevre dokulara zarar verilmemesi çok önemlidir. Dokulara doğrudan yerleştirilen problarla ya da kesi içerisine konumlandırılan problarla uygulama yapılması risklidir. Ayrıca tedavinin doğrudan hedef bölgeye uygulanması, hata payını azaltır ve tedavi etkinliğini artırır. Bu nedenle, son 15 yıldır literatürde hipertermi tedavisinde kullanılmak üzere geliştirilen ve vücuda küçük kesilerle girebilecek şekilde tasarlanan mikrorobotlar bu amaç için uygun görülmektedir. Mikrorobotların küçük boyutları ve manyetik olarak uzaktan, temassız şekilde yönlendirilebilmeleri hem hasta hem de cerrah için kolaylık sağlayacağı düşünülmektedir. Bu nedenle bu alandaki çalışmalar zamanla artış göstermektedir. Mikrorobotlar boyutsal olarak avantaj sağlasa da dar kanallardan geçebilecek kadar esnek ve kontrollü yapılar değildir. Bu tez çalışmasında, vücut içerisindeki dar bölgelerden geçebilecek şekilde hareket edebilen, şekil değiştirebilir (kasılma ve gevşeme hareketleri yapabilen esnek) manyetik mikrorobota ve karakterizasyonuna odaklanılmaktadır. Mikrorobotun hipertermi tedavisinde kullanılabilirliğine yönelik çalışmalar gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer is one of the leading causes of death worldwide. Combination therapies are more effective in cancer treatment. Particularly in hyperthermia therapy, the addition of localized drug and heat treatments to conventional methods can induce necrosis in cancerous cells. In this way, localized therapy plays a significant role in cancer treatment. In hyperthermia therapy, it is necessary to heat the cancerous cells to a temperature between 42°C and 46°C. During this process, it is crucial to avoid damaging the surrounding healthy tissues. Applying treatment using probes placed directly on the tissue or inserted through incisions poses certain risks. Moreover, delivering the treatment precisely to the target area reduces the margin of error and enhances therapeutic efficacy. For this reason, microrobots designed to enter the body through small incisions, proposed in the literature over the past 15 years for use in hyperthermia treatment, are considered suitable candidates for this purpose. Due to their small size and the ability to be remotely and non-invasively guided via magnetic fields, microrobots are believed to offer advantages for both patients and surgeons. As a result, research in this field has been steadily increasing. Although microrobots are advantageous in terms of their size, they are not yet sufficiently flexible or controllable to navigate through narrow biological channels. This thesis study focuses on the development and characterization of a shape-morphing (flexible microrobot capable of contraction and relaxation) magnetic microrobot that can move through narrow spaces within the body. Studies have been conducted to evaluate the feasibility of using the microrobot in hyperthermia treatment.