Lise öğrencilerinin spora yönelik tutumlarının okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisi
The effect of high school students' attitudes towards sports on the quality of school life and subjective well-being levels
  1. Tez No: 987661
  2. Yazar: UMUT AKTAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ardahan Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Bilim Dalı
Özet
Bu araştırmanın amacı, lise öğrencilerinin spora yönelik tutumlarının okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş düzeylerine etkisinin incelenmesidir. Ayrıca araştırmada öğrencilerin cinsiyet, aktif spor yapma, aile desteği, spor müsabakalarına katılma, okul spor olanaklarını yeterli bulma ve okul başarısına göre okul yaşam kalitesi, öznel iyi oluş ve spora yönelik tutum düzeyleri belirlenmiştir. Araştırmada ilişkisel tarama yöntemi kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini, Aydın'ın Efeler ilçesinde öğrenim gören toplam 578 lise öğrencisi oluşturmuştur. Veri toplama aracı olarak,“Ergen Öznel İyi Oluş Ölçeği”,“Spora Yönelik Tutum Ölçeği”ve“Lise Yaşam Kalitesi Ölçeği”kullanılmıştır. Veri analizi olarak, öğrencilerin cinsiyet, aktif spor yapma, aile desteği, spor müsabakalarına katılma, okul spor olanaklarını yeterli bulma ve okul başarısı değişkenlerine göre ölçeklerden aldıkları puanların düzeylerini belirlemek için aritmetik ortalama ve standart sapma; ölçeklerden aldıkları puanlarda farklılaşma olup olmadığını belirlemek için bağımsız t testi ve One-way ANOVA analizi yapılmıştır. Öğrencilerin okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş ile spora yönelik tutum puanları arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon çarpımı testi yapılmıştır. Ayrıca öğrencilerin spora yönelik tutum puanlarının okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş puanlarını yordayıp yordamadığını belirlemek için çoklu doğrusal regresyon analizi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, öğrencilerin öznel iyi oluş puanlarının yüksek, spora ilgi duyma puanlarının yüksek, sporla yaşama puanlarının orta, aktif spor yapma puanlarının orta ve okul yaşam kalitesi puanlarının orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Öğrencilerin cinsiyet, aktif spor yapma, aile desteği, spor müsabakalarına katılma, okul spor olanaklarını yeterli bulma ve okul başarısı değişkenlerine göre öznel iyi oluş, spora yönelik tutumları ve okul yaşam kalitesi puanlarında farklılıklar olduğu belirlenmiştir. Spora yönelik tutum ile okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş puanları arasında anlamlı ilişki bulunmuştur. Ayrıca öğrencilerin spora yönelik tutumlarının okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş düzeylerini olumlu yönde etkilediği ortaya konmuştur. Sonuç olarak, öğrencilerin okul yaşam kalitesi ve öznel iyi oluş düzeylerini arttırmak için fiziksel aktivitenin oldukça önemli olduğu anlaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of high school students' attitudes towards sports on the quality of school life and subjective well-being. Additionally, the study determined the students' levels of quality of school life, subjective well-being, and attitudes towards sports according to their gender, active sports participation, family support, participation in sports competitions, finding school sports opportunities sufficient, and school success. The correlational screening method was used in the study. The study sample consisted of 578 high school students studying in the Efeler district of Aydın. The“Adolescent Subjective Well-being Scale,”the“Attitude Towards Sports Scale,”and the“High School Quality of Life Scale”were used as data collection tools. For data analysis, arithmetic mean and standard deviation were used to determine the levels of students' scale scores according to variables such as gender, active sports participation, family support, participation in sports competitions, finding school sports opportunities sufficient, and school success. Independent t-test and One-way ANOVA analysis were conducted to determine whether there were differences in scale scores. A Pearson correlation multiplication test was conducted to determine the relationship between students' quality of school life, subjective well-being, and their attitude scores toward sports. Additionally, multiple linear regression analysis was used to determine whether students' attitude scores toward sports predicted quality of school life and subjective well-being. The study found that the students had high subjective well-being scores, high interest in sports scores, moderate sports-related living scores, moderate sports engagement scores, and moderate school life quality scores. Differences were found in students' subjective well-being, attitudes toward sports, and quality of school life scores based on variables such as gender, active sports participation, family support, participation in sports competitions, finding school sports opportunities sufficient, and academic success. A significant relationship was found between attitudes toward sports and quality of school life and subjective well-being scores. Additionally, students' attitudes toward sports have been shown to positively impact their quality of school life and subjective well-being. Consequently, physical activity is crucial for improving students' quality of school life and subjective well-being.