Halkla ilişkiler pratiğinin Türkiye ve Azerbaycan'da karşılaştırmalı analizi: Walther Kranz Halkla İlişkiler Ajansı vaka analizi
Comparative analysis of public relations practice in Türkiye and Azerbaijan: Case study of Walther Kranz Public Relations Agency
  1. Tez No: 987681
  2. Yazar: FUAD ZAMANOV
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA OYA TEKVAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
Özet
Bu çalışma, iki ülkede de faaliyet gösteren aynı halkla ilişkiler ajansının, nasıl konumlandığını göstermesi açısından hem akademik literatüre hem de sektörel pratiklere katkı sağlamayı hedeflemektedir. Türkiye ve Azerbaycan gibi benzer kültüre fakat farklı sosyal yapıya sahip iki farklı ülkedeki halkla ilişkiler uygulamaları, Grunig ve Hunt'ın dört halkla ilişkiler modeli perspektifinden değerlendirilmiş ve karşılaştırılmış bir analiz sunulmuştur. İki ülkedeki aynı halkla ilişkiler ajansının benimsediği iletişim modelleri üzerinden yapılan bu karşılaştırma, kurumsal çerçevede akademik tartışmalara katkı sağlarken, profesyoneller açısından da yol gösterici niteliktedir. Bu tezde, uluslararası düzeyde faaliyet gösteren Walther Kranz Halkla İlişkiler Ajansı'nın Türkiye ve Azerbaycan'daki uygulamaları ele alınmış, bu iki ülkenin benzer kültürlere sahip olmasına rağmen uygulamalarındaki farklılıklar analiz edilmiştir. Araştırmada elde edilen veriler, her iki ülkede faaliyet gösteren Walther Kranz halkla ilişkiler ajansının kurucu ortakları ile yapılan çevrimiçi derinlemesine görüşme yöntemi ile toplanmıştır. Toplam iki katılımcı ile gerçekleştirilen görüşmelerde, her iki ülkenin medya ekosistemi, hedef kitleyle kurulan iletişim biçimi, kamu ve özel sektör ilişkileri gibi unsurlar detaylı şekilde incelenmiştir. Sonuç olarak, Türkiye'de kamuyu bilgilendirme ve asimetrik model ağırlıklı olarak tercih edilirken; Azerbaycan'da ise daha çok basın ajansı ve kamuyu bilgilendirme modellerine dayalı, otorite odaklı bir yaklaşımın ön planda olduğu görülmüştür. Ayrıca Türkiye'de yerel dinamiklere ve medya yapısına uygun yerelleştirme çalışmaları yapılırken Azerbaycan'da daha çok global iletişim dili yaygınlığını korumaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to contribute to both academic literature and sectoral practices by examining how the same public relations agency positions itself in two different countries. Public relations practices in Turkey and Azerbaijan—two countries with similar cultural backgrounds but different social structures—are evaluated and comparatively analyzed through the lens of Grunig and Hunt's four public relations models. The comparison of communication models adopted by the same agency in both countries contributes to academic discussions within a corporate framework while also serving as a practical guide for communication professionals. This thesis focuses on the practices of the Walther Kranz Public Relations Agency, which operates at an international level, in both Turkey and Azerbaijan. Although the two countries share cultural similarities, notable differences in implementation are identified and analyzed. The research data were collected through in-depth online interviews conducted with the founding partners of the Walther Kranz agency in both countries. Interviews with two participants explored topics such as media ecosystems, communication with target audiences, and relations between public and private sectors. The findings reveal that in Turkey, public information and two-way asymmetrical models are predominantly used, whereas in Azerbaijan, a more authority-centered approach based on the press agentry and public information models is observed. Additionally, while localized communication strategies tailored to media dynamics are prominent in Turkey, a more globally standardized communication approach remains dominant in Azerbaijan.