Öğretmenlerde serbest zaman ilgileniminin iş performansı üzerine etkisi
The effect of leisure involvement on job performance in teachers
  1. Tez No: 987680
  2. Yazar: KUMRU ERTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CİHAN AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Rekreasyon Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde hızla gelişen teknolojiye paralel olarak yaşanan makineleşmeyle birlikte insanların refah seviyesi artmış ve yaşam koşullarında iyileşmeler meydana gelmiştir. Üretim ve hizmet sektöründe yaşanan makineleşme çalışanların iş yükünü azaltarak serbest zaman sürelerinde artışa neden olmuştur. Serbest zaman süresi artan insanlar sahip oldukları bu serbest zamanı değerlendirme ihtiyacı duymuş ve çeşitli etkinlik arayışlarına girerek rekreatif etkinliklere yönelmiştir. Etkinlik sırasında hissedilen keyif bireyin etkinlikle bağ kurmasına ve bütünleşmesine neden olarak bireyde serbest zaman ilgileniminin meydana gelmesine yol açmıştır. Serbest zaman ilgilenimi nedeniyle yapılan rekreatif etkinlikler sayesinde serbest zamanını verimli bir şekilde geçiren bireyin hayatında kişisel, sosyal ve ruhsal alanlarda çeşitli etkiler olduğu düşünülmektedir. Bu nedenle araştırma kapsamında öğretmenlerde serbest zaman ilgileniminin iş performansı üzerine etkisini incelemek amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden olan ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), Sakarya İl Milli Eğitim Müdürlüğüne bağlı resmi okullarda görev yapan öğretmenler oluşturmaktadır. Araştırmanın örneklemini ise bu evren içerinde kolayda örnekleme yöntemiyle seçilen 265'i kadın, 244'ü erkek olmak üzere toplam 509 öğretmen oluşturmaktadır. Araştırmada kapsamında veriler, araştırmacı tarafından hazırlanan“Kişisel Bilgi Formu”; Gürbüz, Çimen ve Aydın (2018) tarafından Türkçe uyarlaması yapılan“Serbest Zaman İlgilenimi Ölçeği”ile Kaba ve Öztürk (2021) tarafından Türkçe geçerlik çalışması yapılan“Bireysel İş Performansı Ölçeği”kullanılarak toplanmıştır. Toplanan verilerin SPSS programı ile yapılan istatistiksel analiz işlemlerinde bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi (ANOVA), Pearson korelasyon ve Regresyon analizleri kullanılmıştır. Araştırma bulguları incelendiğinde öğretmenlerin serbest zaman ilgilenimi düzeylerinde cinsiyet, yaş, çalıştığı okul türü, hizmet süresi ve katıldıkları rekreaktif etkinlik türü değişkenlerinde istatistiksel açıdan anlamlı farklılık olduğu tespit edilirken, iş performansı düzeylerinde çalıştığı okul türü, eğitim durumu ve kadro durumu değişkenlerinde anlamlı farklılıklar tespit edilmiştir. Ayrıca öğretmenlerin serbest zaman ilgilenim düzeyleri ile bireysel iş performansı düzeyleri arasında istatistiksel olarak anlamlı ilişkiler tespit edilmiş olup serbest zaman ilgileniminin bireysel iş performansı üzerinde %6 oranında yordayıcı güce sahip olduğu saptanmıştır. Sonuç olarak öğretmenlerde serbest zaman ilgileniminin iş performansını pozitif yönde etkilediği ve bireysel iş performansını %6 oranında açıkladığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today, with the mechanization in parallel with the rapidly developing technology, people's welfare level has increased and improvements in living conditions have occurred. The mechanization in the production and service sector has reduced the workload of employees and caused an increase in free time. People, whose free time has increased, have felt the need to utilize this free time and have turned to recreational activities in search of various activities. The pleasure felt during the activity caused the individual to bond and integrate with the activity, leading to the emergence of leisure interest in the individual. It is thought that there are various effects in personal, social and spiritual areas in the life of the individual who spends his/her free time efficiently thanks to recreational activities due to leisure interest. Therefore, within the scope of the research, it was aimed to examine the effect of leisure interest on job performance in teachers. Relational survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the study. The population of the study consists of teachers working in public schools affiliated to the Ministry of National Education (MEB), Sakarya Provincial Directorate of National Education. The sample of the study consisted of 509 teachers, 265 of whom were female and 244 of whom were male, selected by convenience sampling method within this population. The data were collected using the“Personal Information Form”prepared by the researcher, the“Leisure Interest Scale”adapted into Turkish by Gürbüz, Çimen, and Aydın (2018), and the“Individual Job Performance Scale”validated in Turkish by Kaba and Öztürk (2021). Independent groups t-test, one-way analysis of variance (ANOVA), Pearson correlation and regression analyses were used in the statistical analysis of the collected data with SPSS program. When the research findings were examined, it was found that there were statistically significant differences in the variables of gender, age, type of school, length of service and type of recreactive activity they participated in, while significant differences were found in the variables of type of school, educational status and tenure status in job performance levels. In addition, statistically significant relationships were found between teachers' leisure interest levels and individual job performance levels, and it was determined that leisure interest had a predictive power of 6% on individual job performance. As a result, it was determined that leisure engagement positively affects job performance in teachers and explains individual job performance by 6%.