Consumer autonomy and the failure of regulations in cyberspace
Siberortamda tüketici özerkliği ve regülasyonların başarısızlığı
- Tez No: 987701
- Danışmanlar: PROF. DR. CHRIS REED
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Queen Mary Unıversıty Of London
- Enstitü: Yurtdışı Enstitü
- Ana Bilim Dalı: Medeni Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
Özet
Çevrimiçi pazaryerlerindeki yeni paradigma, karar verme süreçlerindeki tüketici özerkliğinin (İng. Autonomy) varlığı sorusunu gündeme getirmektedir. Bu çalışmada temel olarak iki hipotez ortaya konulmuş ve incelenmiştir. Birinci hipotez çevrimiçi pazardaki belli başlı ticari pratiklerin tek-taraflı-standart-seri akitleşmeler (İng. Wrap contracting) marifetiyle tüketicilerin özerkliğine menfi bir şekilde tesir etmesidir. İkincisi ise ilgili regülasyonların bu menfi tesir karşısında aciz ve etkisiz kalmasıdır. Konu, literatürde ve politika oluşturma süreçlerinde şimdiye kadar piyasa mekanizmasının kavramları ve araçları kullanılarak ekonomik bir perspektifte mülahaza edilmektedir. Ancak bu çalışmalar, soruna köklü bir çözüm getirmede yetersiz kalmaktadır. Daha geniş bir teorik çerçeveden bakan bu çalışma, özerklik sorusunun düzenleyici (İng. Regulatory) bağlamda farklı bir normatif yaklaşımla ele alınması gerektiğini iddia etmektedir. Bu normatif yaklaşımın piyasanın büyüme-gelişme-etkinleşmesini (İng. market flourishing) merkeze alan yaklaşımlardan ziyade insan merkezli yeni yaklaşımlar gerektirdiğini savunur. Piyasa mekanizması, sorunlara yanıt vermede başarısız olmaktadır. Zira piyasanın büyüme-gelişme-etkinleşmesi ile tüketici özerkliğinin sıhhati arasında ciddi bir tenakuz (İng. Oxymoron) bulunmaktadır. Bu açıdan bakıldığında, tüketicilerin farkındalığını artırmak için serbest piyasa ekonomisine kayda değer ölçüde müdahalede bulunulması gerekmektedir. Aksi takdirde düzenlemeler (İng. Regulations) bu çalışmada gösterildiği gibi başarısızlıkla sonuçlanmaya devam edecektir.
Özet (Çeviri)
The new paradigm in online marketplaces raises the question of the existence of consumer autonomy in decision-making processes. This study advances two central hypotheses. The first is that particular commercial practices in cyberspace undermine consumers' autonomy through wrap contracting. The second is that existing regulations are insufficient to address these adverse effects. This subject has been discussed so far in literature and policy-making processes from an economic perspective by utilising the concepts and devices of market mechanism. However, these studies fail to bring a fundamental solution to the issue. From a broader theoretical perspective, this study argues that autonomy question can only be addressed, by changing the normative rationale of the regulatory standpoint from market flourishing to human-centric flourishing. Market mechanism fails to respond to problems because there is a severe oxymoron between the improvement of market and the well-being of consumer autonomy. From this perspective, a considerable degree of intervention to free market economy is required to increase the awareness of consumer. Otherwise, as demonstrated in this study, regulations will continue to result in failure.