Aygıt ağaçlarının üretilmesi için bir az-kodlu geliştirme platformu
A low-code development platform for the generation of device trees
  1. Tez No: 987777
  2. Yazar: MEHMET SAMET HAKUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GEYLANİ KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Bilgisayar Ana Bilim Dalı (disiplinlerarası)
  12. Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Bilim Dalı
Özet
Gömülü sistem yazılımlarının geliştirilmesinde sıklıkla kullanılan aygıt ağaçlarının (DT) mevcut programlama dillerinden farklı bir söz dizime sahip olması nedeniyle gömülü yazılım geliştiricileri güçlüklerle karşılaşabilmektedir. Birçok alanda kullanılan model-güdümlü mühendislik ve bunu destekleyen az-kodlu geliştirme yöntemleri DT geliştirmede karşılaşılan zorlukları azaltmaya yardımcı olabilir. Bu noktadan hareketle bu çalışmada gömülü sistemlerde DT yazılımlarının az-kodlu geliştirilmesini sağlayan LCDP4DT adlı bir yazılım geliştirme platformu tanıtılmaktadır. Kullanıcıların görsel olarak DT konfigürasyonlarını oluşturabilecekleri bir ortam için öncelikle bir üstmodel ve bunu kullanan sözdizim tanımları yapılmıştır. Farklı bakış açılarından DT modellerinin tanıtılan bu görsel sözdizim ile oluşturulması ve bu modeller üzerinden gerekli DT yazılımlarının otomatik üretilmesi süreci de yine tezde durum çalışmaları üzerinden örneklenmiştir. Ayrıca, LCDP4DT platformu var olan DT yazılımlarından model bileşenlerine tersine mühendislik yaklaşımı (RE) ile geri dönüşü de desteklemektedir. Bu tersine dönüşüm süreci, platformun esnekliğini ve kapsamını artırmaktadır. Kullanıcılara çevrim içi ve işbirlikçi olarak DT geliştirme imkânı sunan LCDP4DT'nin, mevcut diğer yaklaşımlar ile farkları, ileriye ve resine mühendislik süreçleri tezde anlatılmıştır ve hata oranını düşürme ve bakım kolaylığı sağlama potansiyeli tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Embedded software developers may encounter difficulties during the preparation of the device trees (DTs) frequently used in embedded system software development since DTs have a syntax that is different from existing programming languages. Model-driven engineering and low-code development methods that support it, used in many areas, can help reduce the difficulties encountered in DT development. Hence, this study introduces a software development platform called LCDP4DT that enables low-code development of DT software in embedded systems. First, a metamodel and the syntax definitions that use it were derived for an environment where users can visually create DT configurations. The process of creating DT models from different viewpoints with this introduced graphical syntax and automatically generating the necessary DT software from these models is also exemplified in the paper through case studies. The LCDP4DT platform also supports the reverse engineering (RE) approach to retrieve model components from existing DT software. This reverse engineering process increases the flexibility and scope of the platform. LCDP4DT, which offers users the opportunity to develop DTs online and collaboratively, is described in the paper, along with its differences from other existing approaches as well as the processes for both forward and reverse engineering. Its potential for reducing error rates, and providing ease of maintenance are also discussed in this thesis.